Diyabet hastalarına yönelik poliüretan köpük bazlı kompozit ayak tabanlığı üretimi ve mekanik performansının incelenmesi
Production of polyurethane foam-based composite insole for diabetes patients and investigation of mechanical performance
- Tez No: 991353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Diyabet hastalarında periferik nöropatiye bağlı gelişen duyu kaybı, ayak tabanındaki yüksek basınç bölgelerinin fark edilememesine neden olmakta ve bu durum diyabetik ayak ülserlerinin oluşum riskini artırmaktadır. Mevcut ticari ayakkabı tabanlıklarının büyük bir bölümü plantar basıncı homojen biçimde dağıtamamakta, özellikle metatars başları ve topuk bölgelerinde lokal yük birikimlerine yol açmaktadır. Bu nedenle diyabetik bireyler için geliştirilecek tabanlıkların, uygun mekanik ve viskoelastik özelliklere sahip olması kritik önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, poliüretan (PU) köpük bazlı ve spacer kumaş takviyeli kompozit bir ayak tabanlığının geliştirilmesi, farklı kompozit konfigürasyonlarının mekanik performanslarının deneysel olarak incelenmesi ve diyabetik ayak basıncının yönetiminde kullanılabilirliğinin değerlendirilmesidir. Bu kapsamda, PU köpük dört farklı spacer kumaş tipi ile birleştirilerek kalıplama yöntemiyle kompozit tabanlık prototipleri üretilmiştir. Numunelerin mekanik davranışları; basma testi, ezilme–geri kazanım testi, birim şekil değiştirme enerjisi analizi, ağırlık düşmeli darbe testi ve dinamik mekanik analiz (DMA) yöntemleriyle karakterize edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, spacer kumaş takviyeli PU kompozit yapıların PU köpüklere kıyasla mekanik performansta belirgin iyileşmeler sağladığını göstermiştir. Optimum yapı olarak belirlenen PU_SF1 numunesinde basma modülünde yaklaşık %25–35 artış, enerji sönümleme kapasitesinde %30'un üzerinde iyileşme ve ezilme sonrası elastik geri kazanım oranında %20'ye varan artış elde edilmiştir. Darbe testleri, kompozit yapıların hasar oluşumunu belirgin şekilde azalttığını ortaya koymuştur. DMA sonuçları, geliştirilen tabanlığın geniş bir sıcaklık aralığında kararlı viskoelastik davranış sergilediğini göstermiştir. Ayrıca, yüksek riskli anatomik bölgelerdeki basınç değişimlerini izlemek amacıyla FSR sensör tabanlı bir erken uyarı sistemi için prototip geliştirilmiş ve statik basınç testleri gerçekleştirilmiştir. Sensör verileri, geliştirilen kompozit tabanlığın ticari tabanlıklara kıyasla tepe basınç değerlerini yaklaşık %20–30 oranında azalttığını göstermiştir. Sonuç olarak, optimize edilmiş PU köpük bazlı kompozit tabanlık tasarımı kalıplama yöntemiyle başarıyla üretilmiş ve diyabetik ayak uygulamaları için uygun bir alternatif olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Loss of plantar sensation due to peripheral neuropathy in diabetic patients prevents the perception of high-pressure regions on the foot sole and significantly increases the risk of diabetic foot ulcer formation. Most commercially available insoles fail to distribute plantar pressure uniformly, leading to localized load accumulation, particularly at the metatarsal heads and heel regions. Therefore, insole materials developed for diabetic patients must possess appropriate mechanical and viscoelastic properties to ensure effective pressure management. The aim of this thesis is to develop a polyurethane (PU) foam-based, spacer fabric–reinforced composite insole, to experimentally investigate the mechanical performance of different composite configurations, and to evaluate their applicability in managing plantar pressure in diabetic feet. In this study, PU foam was combined with four different spacer fabric types and manufactured as composite insole prototypes using a molding process. The mechanical behavior of the specimens was characterized through compression tests, compression–recovery tests, strain energy analyses, drop-weight impact tests, and dynamic mechanical analysis (DMA). The results demonstrated that spacer fabric–reinforced PU composite structures exhibited significantly improved mechanical performance compared to PU foams. For the optimum composite configuration (PU–SF1), an increase of approximately 25–35% in compressive modulus, more than 30% improvement in energy absorption capacity, and up to 20% enhancement in elastic recovery after compression were achieved. Impact test results revealed a notable reduction in damage formation for the composite structures. DMA results indicated stable viscoelastic behavior over a wide temperature range. In addition, a prototype early warning system based on force-sensitive resistor (FSR) sensors was developed to monitor pressure variations in high-risk anatomical regions, and static pressure tests were conducted. Sensor measurements showed that the developed composite insole reduced peak plantar pressure values by approximately 20–30% compared to commercial insoles. Overall, the optimized PU foam-based composite insole was successfully manufactured using a molding technique and demonstrated strong potential as an effective alternative for diabetic foot applications.