Van İpekyolu ilçesindeki koyun ve keçilerde kene enfestasyonlarının prevalansı
Prevalence of tick infestations in sheep and goats in İpekyolu district of Van province
  1. Tez No: 991354
  2. Yazar: EMRAH ÇETİNKOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VURAL DENİZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Veteriner Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Van ili İpekyolu ilçesinde koyun ve keçilerde görülen kene enfestasyonlarının prevalansını ve kene türlerinin dağılımını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırma, 01 Mayıs 2024 – 30 Ekim 2024 tarihleri arasında Bakraçlı, Beşçatak, Gövelek, Arıtoprak, Erçek, Sarmaç, Karakoç, Karagündüz ve Köşebaşı yerleşim birimlerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma materyalini, belirtilen bölgelerde yetiştiriciliği yapılan koyun ve keçiler ile bu hayvanlardan toplanan kene örnekleri oluşturmuştur. Toplam 1540 koyun muayene edilmiş ve bunların %48.31'inin (n=744) kene ile enfeste olduğu belirlenmiştir. Keçilerde ise 176 hayvan incelenmiş ve bunların %27.27'sinin (n=48) kene ile enfeste olduğu saptanmıştır. Morfolojik incelemeler sonucunda koyunlardan toplanan kenelerin Dermacentor marginatus (%40.19; n=385), Rhipicephalus bursa (%19.52; n=187), Rhipicephalus turanicus (%19.31; n=185), Rhipicephalus sanguineus (%11.59; n=111), Haemaphysalis punctata (%8.66; n=83) ve Argas persicus (%0.73; n=7) türlerine ait olduğu belirlenmiştir. Keçilerden elde edilen kene türleri ise Dermacentor marginatus (%59.50; n=47), Rhipicephalus bursa (%18.95; n=18) ve Rhipicephalus sanguineus (%17.72; n=14) olarak tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular, İpekyolu ilçesinde koyun ve keçilerde kene enfestasyonunun yerleşim birimleri arasında farklılık gösterdiğini ve koyunlarda enfestasyon oranı ile kene yoğunluğunun keçilere kıyasla daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the prevalence of tick infestations and the distribution of tick species in sheep and goats in the İpekyolu district of Van province. The research was carried out between 1 May 2024 and 30 October 2024 in the settlements of Bakraçlı, Beşçatak, Gövelek, Arıtoprak, Erçek, Sarmaç, Karakoç, Karagündüz and Köşebaşı. The study material consisted of sheep and goats raised in the specified regions and tick specimens collected from these animals. A total of 1540 sheep were examined, and 48.31% (n=744) were found to be infested with ticks. In goats, 176 animals were examined and 27.27% (n=48) were determined to be infested with ticks. Morphological examinations revealed that the tick species collected from sheep were Dermacentor marginatus (40.19%; n=385), Rhipicephalus bursa (19.52%; n=187), Rhipicephalus turanicus (19.31%; n=185), Rhipicephalus sanguineus (11.59%; n=111), Haemaphysalis punctata (8.66%; n=83) and Argas persicus (0.73%; n=7). The tick species identified in goats were Dermacentor marginatus (59.50%; n=47), Rhipicephalus bursa (18.95%; n=18) and Rhipicephalus sanguineus (17.72%; n=14). The findings showed that tick infestation in sheep and goats in the İpekyolu district varied among settlements and that infestation rate and tick density were higher in sheep than in goats.