Bağımlı çalışan yabancıların sosyal güvenlik sistemindeki yeri
The situation of foreign nationals in dependent employment within the social security system
  1. Tez No: 991432
  2. Yazar: GÜL SETENAY ÖNÜRME
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN ASTARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Bilim Dalı
Özet
Sosyal güvenlik hakkı, ulusal ve uluslararası düzenlemelere konu olan ve Anayasa ile güvence altına alınan temel bir insan hakkıdır. Sosyal güvenlik, belirli sosyal risklerle karşılan bireylere, ortaya çıkan gelir kaybına karşı ekonomik bir güvence sağlarken toplumda sadece belirli bir kesimi değil vatandaş ve yabancı ayrımı olmaksızın herkesin yararlanmasını hedefleyen bir haktır. Sosyal güvenlik hakkına ilişkin temel düzenlemeler, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda yer almakla birlikte bağımlı çalışan yabancılar belirli kriterlerin sağlanması halinde 5510 sayılı Kanun'un 4/1/a maddesi kapsamında sigortalı sayılmışlardır. Toplumda vatandaş yabancı fark etmeksizin herkes sosyal güvenlik hakkına sahip olsa da çalışma hayatı içerisinde vatandaşlar ile yabancıların farklılaştığı noktalar olabilmektedir. Bu durum yabancıların Türkiye'de bulunma şekli ve statüsü, ilgili yasal düzenlemeler ve yabancılara ilişkin uygulamadan kaynaklanabilmektedir. Çalışmamızın amacı, bağımlı çalışan yabancıların sosyal güvenlik sistemi içerisinde sahip olduğu hakları tespit ederek Türk vatandaşları ile yabancıların ayrıştığı noktaları incelemektedir. Aynı zamanda çalışma izni ve Türk vatandaşlarına hasredilen mesleklerin sosyal sigorta ilişkisini nasıl etkilediği ve Türkiye'de belirli meslek ve statülerde bulunan yabancılar ile farklı iş ilişkileri çerçevesinde istihdam edilen yabancıların sosyal güvenliği konuları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The right to social security is a fundamental human right that is both nationally and internationally regulated and guaranteed by the Constitution. Social security provides economic protection against income loss resulting from certain social risks and is a basic right that should be accessible to everyone, regardless of citizenship or nationality, rather than a specific segment of society. Although the primary provisions concerning the right to social security are included in Law No. 5510 on Social Insurances and General Health Insurance, foreign nationals engaged in dependent employment are also considered insured under Article 4/1/a of Law No. 5510, provided that certain conditions are met. While all individuals in society, citizens and non-citizens alike, are entitled to the right to social security, there may be distinctions in practice between citizens and foreign nationals within the scope of working life. These distinctions may arise from the manner and legal status under which foreigners reside in the country, as well as from relevant legal regulations and their implementation. The aim of this study is to identify the rights of foreign nationals engaged in dependent employment within the social security system and to examine the points of divergence between Turkish citizens and foreigners. In addition, the study addresses how work permits and professions reserved for Turkish citizens impact the social insurance relationship, and explores the social security implications for foreign nationals employed in certain professions and statuses, as well as under different forms of employment relationships in Türkiye.