Mit Kindern über den Tod kommunizieren- Eine empirische Studie zu Herangehensweisen muslimischer Eltern in Deutschland
Çocuklarla ölüm hakkında iletişim kurmak- Almanya'daki Müslüman ebeveynlerin yaklaşım biçimi ile ilgili ampirik araştırma
  1. Tez No: 991469
  2. Yazar: SEMA PÜRÇEK
  3. Danışmanlar: DR. JUSSRA SCHRÖER, PROF. DR. ERDAL TOPRAKYARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Eberhard-Karls-Unıversıtat Tubıngen
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu yüksek lisans tezinde,“Çocuklarla Ölüm Hakkında İletişim Kurmak – Almanya'daki Müslüman Ebeveynlerin Yaklaşımları Üzerine Ampirik Bir Araştırma”başlığıyla, 3-9 yaş arası çocuklara sahip Müslüman ebeveynlerin ölüm konusu ile ilgili olarak çocuklarıyla sözlü iletişim kurma tarzı incelenmektedir. Ölümün Müslüman ailelerde, çocukların anlayacağı şekilde, yaşlarına uygun olarak ve İslam dini yorumları çerçevesinde nasıl aktarılacağı sorunu çalışmanın esasını teşkil etmektedir. Söz konusu çalışma, İslam teolojisinin uygulamaya yönelik alanında yer almakta olup, ölüm, ahiret ve ilahi takdir (kader) gibi temel dini kavramları dikkate almaktadır. Bu çalışmada ölüm, yalnızca biyolojik bir olay olarak değil, aksine dini teolojik anlam bağlantısının bir parçası olarak anlaşılmaktadır. Anılan çalışma, usul bakımından niteliksel araştırma tasarımına dayanmaktadır. Farklı sosyal, kültürel ve eğitimsel arka planlara sahip Müslüman ebeveynlerle çalışmanın esasına dayalı uzman görüşmeleri yapılmıştır. Değerlendirme, Meuser ve Nagel doğrultusundaki niteliksel içerik analizi yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın teorik kısmında ölüm kavramı, İslami-teolojik perspektiften ve İbrahimi dinlerle karşılaştırmalı olarak ortaya konulmuştur. Ayrıca, farklı yaş seviyelerindeki çocukların ölüm konusundaki tasavvurları analiz edilmiş ve bu anlayışın oluşumunda yetişkinlerin rolü ortaya konulmuştur. Ortaya çıkan sonuçlar, Müslüman ebeveynlerin ölümü daha ziyade duruma bağlı olarak ele aldıklarını ve bu sırada, ölümün esas teşkil eden anlamı açık şekilde daha nadir olarak yansıtılırken, öncelikle ölümün sonuçlarını vurguladıklarını göstermektedir. Ölümle ilgili dini açıklamalar çoğunlukla genel biçimde yapılmaktadır. Kur'an ve sünnete doğrudan atıfta bulunma nadirdir. Ayrıca, cinsiyete özgü sorumluluk aktarımı görülmekte olup, bu işlemde erkek ebeveynler söz konusu olan iletişimi çoğunlukla eşlerine yaptırmaktadır. Söz konusu çalışma ayrıca, ölüm konusunu ele almada belirsizlikler ve bilgi eksikliklerini göstermektedir. Köklü dini eğitime ve Almanca İslami çocuk literatürüne yönelik belirgin bir ihtiyaç görülmektedir. Söz konusu çalışma, ölüm hakkında duyarlı, çocuklara uygun ve İslami bakımdan esaslı bir iletişim sağlamak bakımından, hem dini bakımdan ve uzmanlık bilgisinin, hem de yaşa uygun, eğitime yönelik dini materyallerin gerekli olduğu sonucuna varmaktadır. Bu suretle elde edilen sonuçlar, özellikle manevi danışmanlık, dini eğitim ve aileye eşlik etme alanlarında uygulama bakımından İslam dinine katkı sunacak ve gelecekte yapılacak araştırma ve gelişim çalışmaları konusunda bakış açıları oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis examines the verbal communication patterns of Muslim parents when discussing death with their children aged between 3 and 9 years. The study focuses on how the concept of death is conveyed in an age-appropriate and child-sensitive manner within Muslim families in Germany. The research is based on a qualitative approach. Expert interviews were conducted with Muslim parents from diverse social, educational, and cultural backgrounds and analyzed using the qualitative content analysis method developed by Meuser and Nagel. The theoretical section explores the concept of death from an Islamic theological perspective and outlines children's understanding of death across different age groups. The empirical section presents the analysis of the interview data. The findings indicate that Muslim parents generally address the topic of death situationally and tend to focus more on its consequences rather than its fundamental meaning. Religious explanations are often general, while direct references to the Quran and Sunnah are rare. Furthermore, male participants frequently delegate communicative responsibility to their spouses. The study also reveals uncertainties and knowledge gaps among parents regarding how to communicate about death. A clear need for German-Islamic children's literature on this topic was identified. In conclusion, the study emphasizes the necessity of both theoretical knowledge and age-appropriate educational materials to support sensitive communication about death with children. The findings provide a foundation for future developments in Islamic children's literature and pedagogical resources.