Özel okul yöneticilerinin liderlik stilleri ile öğretmen motivasyonları arasındaki ilişki
The relationship between leadership styles of private school administrators and teacher motivation
  1. Tez No: 991548
  2. Yazar: BERFİN KALE EKİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada özel okul yöneticilerinin liderlik stilleri ile öğretmen motivasyonları arasındaki ilişki belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2023-2024 eğitim-öğretim yılında, İstanbul ili Büyükçekmece ilçesinde özel okullarda görev yapan 479 öğretmen oluşturmaktadır. Bu çalışmada elde edilen verilen nicel araştırma yöntemiyle toplanmış ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma bulguları, okul yöneticilerinin liderlik tarzlarının öğretmen motivasyonu üzerinde anlamlı etkiler yarattığını göstermektedir. Demokratik liderlik ve ölçülü düzeyde tam serbestlik tanıyan liderlik yaklaşımlarının öğretmen motivasyonunu olumlu yönde artırdığı buna karşın aşırı tam serbestlik ve otokratik liderlik uygulamalarının bazı motivasyon boyutları üzerinde olumsuz etkiler oluşturduğu belirlenmiştir. Bu bağlamda, okul yöneticilerinin etkili liderlik becerileri geliştirmesi ve motive edici bir okul ortamı oluşturması öğretmenlerin motivasyon seviyelerini artırma açısından kritik bir unsur olarak değerlendirilmeli; öğretmenlerin liderlik stillerine dair algılarının, uzun vadede okul başarısı ve öğretmen bağlılığı üzerinde nasıl bir etki yarattığı konusunda daha fazla veri sağlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the relationship between leadership styles of private school administrators and teacher motivation. The sample consisted of 479 teachers working in private schools in the Büyükçekmece district of Istanbul during the 2023-2024 academic year. The data were collected using a quantitative research method, and a relational screening model was employed. The findings indicate that school administrators' leadership styles have significant effects on teacher motivation. Democratic leadership and a balanced level of laissez-faire leadership positively affect teacher motivation, whereas excessive laissez-faire and autocratic leadership practices negatively impact certain dimensions of motivation. In this context, it is crucial for school administrators to develop effective leadership skills and create a motivating school environment to enhance teachers' motivation levels. Furthermore, it is recommended that more data be gathered on how teachers' perceptions of leadership styles affect long-term school success and teacher commitment.