Artırılmış gerçeklik destekli Fransızca dinleme materyallerinin öğrencilerin akademik başarı ve motivasyonlarına etkisi
The effect of augmented reality-supported French listening materials on students' academic achievement and motivation
- Tez No: 991549
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN ÖZÇELİK, PROF. DR. MUZAFFER ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fransız Dili ve Edebiyatı, Dilbilim, Education and Training, French Linguistics and Literature, Linguistics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, artırılmış gerçeklik (AG) destekli Fransızca dinleme materyallerinin, yabancı dil Fransızca hazırlık sınıfı öğrencilerinin dinleme becerilerine ilişkin akademik başarıları ve materyale yönelik motivasyonları üzerindeki etkisini incelemektir. Üretken yapay zekâ ile hazırlanan AG tabanlı videoların, ders kitabındaki dinleme etkinliklerini görsel ve işitsel açıdan destekleyek yabancı dil öğrenme sürecini daha etkileşimli hâle getireceği ve öğrenen özerkliğini destekleyeceği varsayılmıştır. Araştırma, karma yöntem yaklaşımıyla yürütülmüş ve yakınsayan paralel desen benimsenmiştir. Nicel boyutta ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bağımsız değişken AG destekli Fransızca dinleme materyalleri, bağımlı değişkenler ise akademik başarı ve materyale yönelik motivasyondur. Nitel boyutta durum çalışması yöntemiyle deney grubu öğrencilerinin AG destekli Fransızca materyallere ilişkin görüşleri incelenmiştir. Çalışma grubunu, 2024-2025 akademik yılı güz döneminde Gazi Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu'nda Fransızca hazırlık sınıfında öğrenim gören A2 düzeyindeki öğrenciler oluşturmuştur. Kolay ulaşılabilir örnekleme ile belirlenen iki sınıftan biri deney, diğeri kontrol grubu olarak atanmıştır. Ayrıca deney grubundan ölçüt örnekleme ile seçilen 9 öğrenciyle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Fransızca Dinleme Becerisine Yönelik Akademik Başarı Testi (FDB-ABT), Yabancı Dil Materyaline Yönelik Motivasyon Ölçeği (YDM-MÖ) ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. AG destekli Fransızca dinleme materyalleri, Défi 2 ders kitabındaki dinleme metinleri temel alınarak hazırlanmıştır. Metinler üretken yapay zekâ aracı Invideo.AI platformu kullanılarak videolara dönüştürülmüş, ardından ROAR AG ortamına aktarılmış ve ders kitabı sayfalarıyla ilişkilendirilmiştir. Uygulama süreci yedi hafta boyunca haftada bir ders saati olarak yürütülmüştür. Deney grubunda AG destekli dinleme materyalleri kullanılırken, kontrol grubunda yalnızca ders kitabına dayalı öğretim yapılmıştır. Nicel veriler Jamovi ve SPSS programlarıyla analiz edilmiş; t-testi ve betimsel istatistiklerden yararlanılmıştır. Nitel veriler ise Braun ve Clarke'ın (2019) yansıtıcı tematik analiz yaklaşımı doğrultusunda çözümlenmiştir. Uygulama öncesinde akademik başarı ve motivasyon açısından deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. Uygulama sonrasında deney grubundaki öğrencilerin akademik başarı ön test ve son test puanları arasında anlamlı fark saptanmış, bu sonuç AG destekli dinleme materyallerinin dinleme becerisine yönelik akademik başarıyı artırdığını göstermiştir. Aynı grupta materyale yönelik motivasyon düzeyleri de uygulama sonunda anlamlı biçimde yükselmiştir. Kontrol grubunda ise akademik başarıda anlamlı bir değişim gözlenmemiştir. Bu durum, ders kitabına dayalı öğretimin başarıyı artırmada sınırlı kaldığını ortaya koymaktadır. Buna karşılık, kontrol grubunda motivasyon düzeylerinde anlamlı bir düşüş tespit edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının son test sonuçları karşılaştırıldığında, akademik başarı açısından deney grubu lehine gözlenen fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Ancak motivasyon son test puanları bakımından deney grubu lehine anlamlı bir fark saptanmış, AG destekli materyallerin öğrencilerin öğrenme motivasyonunu artırmada etkili olduğu görülmüştür. Araştırmanın nitel boyutunda, öğrencilerin görüşlerinden elde edilen veriler tümevarımcı bir yaklaşımla analiz edilmiş ve benzer kodlar bir araya getirilerek anlamlı temalar oluşturulmuştur. Analiz sonucunda altı ana tema belirlenmiştir. Öğrenciler, AG destekli materyallerin dinleme becerilerini geliştirdiğini; sözcük anlama, ayrıntıları fark etme ve bağlamdan anlam çıkarma alanlarında ilerleme sağladıklarını ifade etmiştir. Görsel ve işitsel unsurların birlikte sunulmasının anlamayı kolaylaştırdığı ve öğrenmenin kalıcılığını artırdığı vurgulanmıştır. Materyallerin erişilebilir, görsel açıdan dikkat çekici ve dil düzeyine uygun bulunması ile Fransız kültürüne ait gerçekçi içerikler sunması olumlu değerlendirilmiştir. Öğrenciler, materyallere zaman ve mekândan bağımsız erişebilmenin kendi hızlarında çalışmalarına olanak tanıdığını ve öğrenme sürecini desteklediğini belirtmiştir. AG materyallerinin yenilikçi ve ilgi çekici yapısının motivasyonu artırdığı ve öğrenmeyi daha keyifli hâle getirdiği ifade edilmiştir. Ayrıca bu materyallerin konuşma, okuma, yazma, sesletim, sözcük bilgisi ve kültürel farkındalık gibi diğer dil alanlarını da destekleyebileceği belirtilmiştir. Bazı öğrenciler teknik sorunlara ve internet altyapısına yönelik iyileştirme önerileri sunmuştur. Tartışma bölümünde, elde edilen bulguların Teknoloji Kabul Modeli, Bilişsel Yük Kuramı ve ARCS Motivasyon Modeli ile uyumlu olduğu görülmüştür. Bulgular, üretken yapay zekâ ve AG teknolojilerinin öğrencilerin dikkatini artırdığını, öğrenme sürecini bireysel gereksinimlere göre düzenlediğini, bilişsel yükü azalttığını ve akademik başarıyı desteklediğini göstermektedir. Bu doğrultuda, Invideo.AI ile oluşturulan videoların ROAR AG ortamında etkileşimli biçimde sunulmasına dayanan AG destekli materyallerin, Fransızca dinleme öğretiminde öğrenmeyi destekleyen ve öğrencilerin motivasyonları ile başarılarını artıran etkili araçlar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu tür materyallerin farklı dil becerilerine uyarlanması ve daha uzun süreli çalışmalarla etkilerinin incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of augmented reality (AR)-supported French listening materials on the listening-related academic achievement and material-oriented motivation of students enrolled in French as a foreign language preparatory programs. It is assumed that AR-based videos developed using generative artificial intelligence will support the listening activities in the coursebook through visual and auditory enrichment, thereby making the foreign language learning process more interactive and fostering learner autonomy. The research was conducted using a mixed-methods approach, and a convergent parallel design was adopted. In the quantitative dimension, a quasi-experimental design with a pre-test-post-test control group was employed. The independent variable of the study is the AR-supported French listening materials, while the dependent variables are academic achievement and motivation toward the material. In the qualitative dimension, the views of the students in the experimental group regarding the AR-supported French materials were examined using a case study method. The study group consisted of A2-level students enrolled in the French preparatory program at the School of Foreign Languages of Gazi University during the fall semester of the 2024-2025 academic year. Of the two classes determined through convenience sampling, one was assigned as the experimental group and the other as the control group. In addition, semi-structured interviews were conducted with nine students from the experimental group who were selected through criterion sampling. The data collection instruments included a Personal Information Form, the French Listening Skills Academic Achievement Test (FLS-AAT), the Motivation Scale Toward Foreign Language Learning Materials (MS-FLLM), and a Semi-Structured Interview Form. The AR-supported French listening materials were developed based on the listening texts in the Défi 2 coursebook. The texts were transformed into videos using the generative artificial intelligence tool Invideo.AI, then transferred to the ROAR AR environment and linked to the pages of the coursebook. The implementation process was carried out over seven weeks, for one class hour per week. While AR-supported listening materials were used in the experimental group, instruction in the control group was conducted solely on the basis of the coursebook. Quantitative data were analyzed using Jamovi and SPSS software, and t-tests and descriptive statistics were employed. Qualitative data were analyzed in accordance with Braun and Clarke's (2019) reflexive thematic analysis approach. Prior to the implementation, no statistically significant differences were found between the experimental and control groups in terms of academic achievement and motivation. After the implementation, a statistically significant difference was identified between the pre-test and post-test academic achievement scores of the students in the experimental group, indicating that the AR-supported listening materials enhanced academic achievement related to listening skills. In the same group, motivation levels toward the material also increased significantly at the end of the implementation. In contrast, no significant change in academic achievement was observed in the control group. This finding indicates that coursebook-based instruction remained limited in improving achievement. Conversely, a statistically significant decrease in motivation levels was detected in the control group. When the post-test results of the experimental and control groups were compared, the difference observed in favor of the experimental group in terms of academic achievement was not found to be statistically significant. However, a statistically significant difference in favor of the experimental group was identified with respect to post-test motivation scores, indicating that AR-supported materials were effective in enhancing students' learning motivation. In the qualitative dimension of the study, data obtained from students' views were analyzed using an inductive approach, and meaningful themes were generated by grouping similar codes. As a result of the analysis, six main themes were identified. Students reported that the AR-supported materials improved their listening skills and enabled progress in vocabulary comprehension, noticing details, and inferring meaning from context. It was emphasized that the simultaneous presentation of visual and auditory elements facilitated comprehension and enhanced the durability of learning. The materials were positively evaluated for being accessible, visually engaging, appropriate to the language level, and for presenting realistic content related to French culture. Students stated that being able to access the materials independently of time and place allowed them to study at their own pace and supported the learning process. They emphasized that the innovative and engaging nature of the AR materials increased motivation and made learning more enjoyable. In addition, it was noted that these materials could also support other language areas such as speaking, reading, writing, pronunciation, vocabulary knowledge, and cultural awareness. Some students offered suggestions for improvement regarding technical issues and internet infrastructure. In the discussion section, it was observed that the findings were consistent with the Technology Acceptance Model, Cognitive Load Theory, and the ARCS Motivation Model. The findings indicate that generative artificial intelligence and AR technologies increased students' attention, structured the learning process in accordance with individual needs, reduced cognitive load, and supported academic achievement. Accordingly, it was concluded that AR-supported materials based on the interactive presentation of videos created with Invideo.AI in the ROAR AR environment are effective tools that support learning and enhance students' motivation and achievement in French listening instruction. It is recommended that such materials be adapted to different language skills and that their effects be examined through longer-term studies.