İmam Gazzâlî'nin Eyyühe'l-Veled isimli eserindeki hadislerin tahrîc ve değerlendirilmesi
Sourcing and evaluation of hadiths in Imam Ghazali's work named Eyyühe'l-Veled
- Tez No: 991565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT GURBET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Hadis ilminin temel gayesi olan rivayetlerin Rasûlullah'a aidiyetinin tespiti, hem dinî hükümlerin sıhhatine hem de ilim mirasının güvenilir biçimde aktarılmasına doğrudan etki etmektedir. Bu çalışma, İmam Gazzâlî'nin tasavvuf alanında kaleme aldığı Eyyühe'l-veled isimli eseri kapsamında ele alınmıştır. Risalede yer alan hadislerin kapsamlı bir şekilde tahrîcini yapmak, mezkûr hadisleri sened ve mânâ açısından incelemek bu çalışmanın amaçları arasındadır. Araştırmanın ortaya koyduğu tespitlerin, hem hadis ilmine hem tasavvufî literatüre katkı sunması hedeflenmektedir. Söz konusu risalede kullanılan merfu', mevkûf ve maktu' rivayetler incelenmiş, bu rivayetlerin temel hadis kaynaklarındaki yerleri belirlenmiş ve sened–metin yönünden değerlendirilmiştir. Ayrıca İmam Gazzâlî'nin hadis naklindeki metodunu, başvurduğu rivayet kaynaklarını ve eser içinde yer alan rivayetlerin ilmî değerini ortaya koyma gayreti de gösterilmiştir. Çalışma sırasında hadis, tasavvuf, ricâl ve tabakât literatüründen, yazma ve matbu nüshalardan, modern akademik araştırmalardan imkan dahilinde yararlanılmıştır. Bu yararlanma; incelemesi yapılan hadisin sıhhati ve muhtevası açısından, hadis ve rical kitaplarından istifade etmek suretiyle olurken, metnin lafzî farklılıklarının giderilmesi hususunda da yazma ve farklı baskı nüshaların marifetiyle gerçekleşmiştir. Araştırmanın sonunda, risalede kayda alınan 27 adet rivayetin 19'unun merfu', 2'sinin mevkûf ve 6 sının da maktu' olarak kaydedildiği tespit edilmiştir. Bu rivayetlerden merfu' olanların 13'ünün makbul, 6 adedinin zayıf ya da mevzu' olduğu, mevkûf ve maktu' rivayetlerinse genelde senedsiz olarak nakledildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary aim of the science of hadith, namely determining the attribution of narrations to the Prophet, directly affects both the soundness of religious rulings and the reliable transmission of the scholarly heritage. This study is conducted within the framework of Imam al-Ghazali's work Ayyuha al-Walad, which he authored in the field of Sufism. The objectives of this research include conducting a comprehensive takhrij of the hadiths contained in the treatise and examining these narrations in terms of both chain and meaning. It is intended that the findings of the study will contribute to both hadith studies and Sufi literature. In the treatise, marfu, mawquf, and maqtu narrations were examined, their locations in the primary hadith sources were identified, and they were evaluated in terms of chain and text. Additionally, an effort was made to reveal Imam al-Ghazali's method of transmitting hadiths, the sources he relied on, and the scholarly value of the narrations included in the work. During the study, hadith, Sufi, rijal, and tabaqat literature, manuscript and printed copies, and modern academic studies were utilized as far as possible. This utilization involved consulting hadith and rijal sources to evaluate the authenticity and content of the examined narrations, and using manuscript and various printed editions to resolve textual variants. At the end of the research, it was determined that of the 27 narrations recorded in the treatise, 19 were marfu, 2 were mawquf, and 6 were maqtu. Among the marfu narrations, 13 were found to be acceptable, while 6 were determined to be weak or fabricated, and the mawquf and maqtu narrations were generally transmitted without chains of transmission.