Küresel güç mücadelesinde yapay zeka
Artificial intelligence in the global power struggle
- Tez No: 991592
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL KAVUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, International Relations, Political Science
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Uluslararası ilişkilerde küresel liderlik, dönemin baskın güç unsuruna göre şekillenmiştir. Sanayi Devrimi'yle beraber dönemin belirleyici güç unsurları teknolojik gelişmelere bağlı olarak farklılık göstermeye başlamıştır. Devrim niteliğindeki son teknolojik gelişmenin bilgisayar ve internet olduğu bilinmektedir. Yapay zeka ise günümüzde henüz yeni bir teknoloji olmasına rağmen, birçok alanda derin etkiler bırakabilmektedir. Bu çalışma ile yapay zekanın küresel güç rekabetinde bir güç unsuru olup olmadığı değerlendirmekte ve bu yeni teknolojinin uluslararası ilişkilere yansımasının ortaya koyulması amaçlanmaktadır. Çalışma, güç kavramını merkeze alarak Realizm kuramı çerçevesinde bir değerlendirme sunmaktadır. Tüm değerlendirmelerde literatür tarama ve karşılaştırmalı analiz yöntemleri kullanılmış olup karşılaştırmalı analiz yapay zekada öncü aktörlerden olan Amerika Birleşik Devletleri, Çin Halk Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği ile sınırlandırılmıştır. Her bir aktör yapay zeka ekosistemi, bütçesi ve ulusal planı bakımından karşılaştırılarak analiz edilmiştir. Yapay zeka henüz yeni bir teknoloji olduğu için sınırlı bir etkiye sahip olsa da, gelecekte uluslararası ilişkilerdeki öneminin artacağı düşünülmektedir. Zaman içerisinde büyüyen etkiyle beraber bir güç unsuru hâline gelme potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Global leadership in international relations has been shaped according to the dominant power factor of the era. With the Industrial Revolution, the defining power factors of the era began to differ depending on technological developments. It is known that the most recent revolutionary technological development is the computer and the internet. Although artificial intelligence is still a relatively new technology today, it has the potential to have profound effects in many areas. This study evaluates whether artificial intelligence is a power factor in global power competition and aims to reveal the impact of this new technology on international relations. The study presents an evaluation within the framework of Realism theory, focusing on the concept of power. Literature review and comparative analysis methods were used in all evaluations, and the comparative analysis was limited to the United States, the People's Republic of China, and the European Union, which are leading actors in artificial intelligence. Each actor was analyzed by comparing their artificial intelligence ecosystem, budget, and national plan. Although artificial intelligence is still a new technology and therefore has a limited impact, its importance in international relations is expected to increase in the future. With its growing impact over time, it has the potential to become a power factor.