Yetişkinlerde kişilik özellikleri,mükemmeliyetçilik ve anne baba tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between personality traits,perfectionism and parental attitudes in adults
- Tez No: 991612
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE KÖROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada yetişkinlerde kişilik özellikleri, mükemmeliyetçilik ve anne baba tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada Bilgilendirilmiş Onam Formu, Sosyodemografik Bilgi Formu, 5 Faktör Kişilik Envanteri (Tatar, 2016) Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (Kağan, 2011) ve Anne Baba Tutum Ölçeği (Kuzgun ve Eldeleklioğlu, 2016) kullanılırmıştır. Araştırmaya 18-65 yaş arasında 208 erkek 220 kadın olmak üzere 428 kişi katılmıştır. Araştırma analizi Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ve Bağımsız T test ile yapılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon analizinden, ölçeklerin birbiri üzerindeki etkisini belirlemek için çoklu regresyon analizi ile yapılmıştır. Araştırmanın bize sunmuş olduğu veriler ışığında, Yumuşak başlılık ve gelişime açıklık kişilik özelliklerinin aileden eleştiri üzerinde negatif yönlü ve anlamlı ilişkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Annesinin eğitim seviyesi lise olan bireylerin ebeveynlerinin demokratik tutumlarına ilişkin algıları, annesinin eğitim seviyesi okul bitirmeyen ve ortaokul mezunu olan bireylere oranla daha yüksek bulunduğu görülmüştür. Aileden görülen koruyucu ve otoriter tutumun bireyde aileden gelen eleştiri beklentisini arttırdığı bulgusu elde edilmiştir. Demokratik tutumu algılayan bireylerde aileden gelen eleştiri beklentisi düşmüştür. Bireydeki duygusal tutarsızlık seviyesi arttıkça ebeveynlerinin tutumunu otoriter olarak algılama düzeylerinin de arttığı saptanmıştır. Yapılan bu araştırmanın sonuçlarının literatüre katkı sağlayacağı ve bu alanda yapılacak olan çalışmalar için bir temel oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between personality traits, perfectionism, and parental attitudes in adults. The Informed Consent Form, Sociodemographic Information Form, Five-Factor Personality Inventory (Tatar, 2016), Frost Multidimensional Perfectionism Scale (Kağan, 2011), and Parental Attitude Scale (Kuzgun and Eldeleklioğlu, 2016) were used in the study. A total of 428 individuals, comprising 208 men and 220 women aged between 18 and 65, participated in the study. The research analysis was conducted using One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and the Independent T-test. Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between the scales, while multiple regression analysis was used to determine the effect of the scales on each other. In light of the data presented by the study, it was determined that the personality traits of agreeableness and openness to development have a negative and significant relationship with criticism from the family. It was observed that individuals whose mothers had a high school education level had a higher perception of their parents' democratic attitudes compared to individuals whose mothers had no education or a middle school education. It was found that protective and authoritarian attitudes observed in the family increase the individual's expectation of criticism from the family. The expectation of criticism from the family decreased in individuals who perceived democratic attitudes. It was determined that as the level of emotional inconsistency in the individual increased, their level of perceiving their parents' attitude as authoritarian also increased. It is thought that the results of this study will contribute to the literature and form a basis for future studies in this field.