Finansal okuryazarlık eğitiminin finansal okuryazarlık düzeyine etkisi: BİSTLAB Konya örneği
The impact of financial literacy education on financial literacy levels: Case of BISTLAB Konya
  1. Tez No: 991620
  2. Yazar: ALİ OSMAN GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE ŞEKEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Bilim Dalı
Özet
Bireylerin karmaşık finansal ekosistem içerisinde rasyonel kararlar alabilmesi ve ekonomik refahlarını sürdürülebilmesi, sahip oldukları finansal okuryazarlık düzeyi ile doğrudan ilişkilidir. Bu çalışma, Borsa İstanbul ve Konya Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilen BİSTLAB Konya bünyesindeki uygulama odaklı finansal okuryazarlık eğitiminin; katılımcıların bilgi, tutum ve davranışları üzerindeki etkisini incelemektedir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden olgu bilim (fenomenoloji) deseni benimsenmiştir. Çalışma grubu, BİSTLAB Konya'da eğitimini tamamlamış 14 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından geliştirilen ve yedi temel temadan oluşan yarı yapılandırılmış mülakat formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler tematik analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulguları, simülasyon temelli ve uygulama odaklı eğitim metodolojisinin katılımcıların finansal algılarında belirgin bir gelişim sağladığını ortaya koymuştur. Eğitim öncesinde“para biriktirme”odaklı kısıtlı bir finansal algıya sahip olan katılımcıların, eğitim sürecinde paranın zaman değeri, rasyo analizi ve teknik analiz gibi konularda yetkinlik kazandıkları saptanmıştır. Teorik bilginin pratikle birleşmesi, katılımcıların finansal özgüvenlerini artırırken, spekülatif bilgi kaynakları yerine kurumsal raporlara yönelmelerini sağlamıştır. Bununla birlikte, sermaye piyasası araçları içerisinde yer alan VİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) üzerindeki gelişimin, diğer temel alanlara kıyasla daha sınırlı kaldığı ve katılımcıların bu piyasaya yönelik temkinli yaklaşımlarının devam ettiği gözlemlenmiştir. BİSTLAB eğitim modelinin, bireylerin finansal davranışlarını rasyonelleştirmede ve uzun vadeli bir finansal vizyon kazandırmada önemli düzeyde katkı sağladığı belirlenmiştir. Uygulama laboratuvarlarının yaygınlaştırılması, toplumun genel finansal dayanıklılığını artırmak adına stratejik bir önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The ability of individuals to make rational decisions within an increasingly complex financial ecosystem and to sustain their economic well-being is directly correlated with their level of financial literacy. This study examines the impact of application-oriented financial literacy training, implemented through the collaboration of Borsa İstanbul and Konya Metropolitan Municipality within BİSTLAB Konya, on the knowledge, attitudes, and behaviors of participants. The study employs the phenomenology design, one of the qualitative research methods. The study group consists of 14 university students who completed their training at BİSTLAB Konya. Data were collected through a semi-structured interview form developed by the researcher, comprising seven core themes. The obtained data were analyzed using the thematic analysis method. Research findings revealed that the simulation-based and application-oriented training methodology facilitated a notable development in participants' financial perceptions. It was determined that participants, who initially possessed a limited financial perspective focused on“saving money,”gained competence in advanced subjects such as the time value of money, ratio analysis, and technical analysis during the training process. The integration of theoretical knowledge with practice enhanced participants' financial self-confidence and encouraged them to turn toward institutional reports instead of speculative information sources. However, it was observed that the development regarding VIOP (Futures and Options Market) among capital market instruments remained more limited compared to other core areas, and participants cautious approach toward this market continued. It was established that the BİSTLAB training model provided a significant contribution to rationalizing individuals financial behaviors and fostering a long-term financial vision. The expansion of such application laboratories is of strategic importance for increasing the general financial resilience of society.