On the possibility of ex-ante constrained maximization
Sözleşme öncesi kısıtlanmış maksimizasyonun olanağı üzerine
- Tez No: 991650
- Danışmanlar: PROF. DR. SIMON DRUMMOND VIGLEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Felsefe, Ekonomi, Political Science, Philosophy, Economics
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
Özet
Toplu hareket problemine yönelik ileri sürülen ve ilk bakışta makul gözüken çözüm önerileri, bireyin uzun vadeli ortak amaçlar uğruna hareket etmesi için gerekli ahlakî motivasyonu yeterince dikkate almamaktadır. David Gauthier'in öne sürdüğü kısıtlanmış maksimizasyon kuramı, bu tartışmaya katkı sağlayabilecek önemli bir ahlâk kuramıdır. Bu çalışmada mevzubahis iki kavram arasındaki ilişkiyi kurabilmek adına, merkezi kaynak dağıtım organizasyonların yokluğunda kamu mallarının üretimi için gerekli rasyonel bir strateji olarak sözleşme öncesi kısıtlanmış maksimizasyonu ileri sürüyorum. Ek olarak, sözleşme sonrası kısıtlanmış maksimizasyonun hem rasyonel bir strateji hem de sözleşmeci ahlakî bir yükümlülük olarak kabulünün uzun vadeli ve geniş odaklı ortak çıkarların sürdürülebilirliği için gerekli olduğunu iddia ediyorum.
Özet (Çeviri)
The problem of collective action has intuitive solutions that do not thoroughly capture the individual moral motivation of cooperating towards long-term collective goals. David Gauthier's theory of constrained maximization presents a plausible moral account that can be incorporated into this debate. To bridge this gap, I propose ex ante constrained maximization as a rational strategy for acting first towards the production of public goods, where the necessary conditions are satisfied by the absence of a centralized resource allocation scheme. I further present ex post constrained maximization as a rational strategy and a normative contractarian obligation to sustain long-term and larger-scale cooperative outcomes