Integrating AI into EFL reading instruction: Insights from a GPT-based reading tutor
Yapay zekanın İngilizce okuma öğretimine entegrasyonu: GPT tabanlı okuma aracından elde edilen bulgular
- Tez No: 991673
- Danışmanlar: PROF. DR. SUZAN KAVANOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Yabancı dil olarak İngilizce öğreniminde okuduğunu anlamanın özellikle öğrencilerin sınırlı bir süre içerisinde yeterlik kazanması gereken İngilizce hazırlık programlarında önemli bir rolü vardır. Dijital öğrenmedeki gelişmelere rağmen yapay zekanın (YZ) İngilizce okuma öğretimine entegrasyonu, özellikle bu süreçte öğrencilerin teknolojiden nasıl etkilendiği konusundaki çalışmalar yetersiz kalmaktadır. Bu çalışmada alandaki bu yetersizliğe odaklanarak üniversite hazırlık programında İngilizce öğrenmekte olan Türk öğrencilerin okuma becerisini artırmak için geliştirilen“Reading Tutor”ın kullanımı incelenmektedir. Reading Tutor'ın okuma başarısına, okuma motivasyonuna, teknoloji kullanımına ve öz düzenlemeli öğrenme becerilerine olan etkisini incelemek hedeflenmiştir. Bu hedefle Oxford Okuma Seviye Belirleme Testi, Yabancı Dil Okuma Tutumları ve Motivasyon Ölçeği (FLRAMS), Teknoloji Kabul ve Kullanım Birleştirilmiş Modeli (UTAUT-2), ve Teknoloji Temelli Öz Denetimli İngilizce Öğrenme Stratetejileri (TSRLSQ) ölçekleri kullanılmıştır. Ayrıca, bu testler doğrultusunda Reading Tutor'ı etkili bir şekilde kullan öğrenicilerin öğrenici profili oluşturulmuştur. Nicel ve nitel analizler uygulamanın sonucunda öğrencilerin okuduğunu anlamalarında önemli ilerlemeler göstermektedir. Bununla birlikte, bulgular katılımcıların okuma tutumları, motivasyonları ve başarılarının artarken öz denetlimli teknoloji kullanımları ve genel teknoloji kabullerinde önemli bir değişiklik olmadığı tespit edilmiştir. Son olarak, dışa dönük kişilik özelliği sergileyen ve teknoloji temelli öz denetimli İngilizce öğrenme stratejilerini çokça kullanan öğrencilerin Reading Tutor'ı daha etkili kullandığı anlaşılmıştır. Bu çalışma chatbot temelli araçların İngilizce okuduğunu anlamayı artırma potensiyelini göstererek gelişmekte olan YZ destekli dil öğrenme alanına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Reading comprehension is a crucial skill in learning English as a foreign language (EFL), especially in English preparatory school contexts in which learners need to achieve proficient reading comprehension skills in a limited time period. Despite advances in digital learning, integrating artificial intelligence (AI) into EFL reading instruction remains under-studied, especially regarding how learners are influenced by technology use in their learning. This study aims to fill this gap by evaluating the use of a Chatbot“Reading Tutor”designed to improve English reading performance of Turkish EFL learners at a university English preparatory program. It is targeted to present a comprehensive frame to understand if Reading Tutor improves learners' reading performance, reading motivation, technology use and their self-regulated learning skills. In order to present the frame, Oxford Reading Level Test, The Foreign Language Reading Attitudes and Motivation Scale (FLRAMS), Unified Theory of Acceptance and Use of Technology (UTAUT-2), and Technology-Based Self-Regulated English Learning Strategies (TSRLSQ) were utilized. Further, these tests were also conducted in order to build a learner profile to reveal learners who benefit from Reading Tutor effectively. Statistical analysis indicated a significant improvement in learners' reading comprehension following the intervention. Moreover, the findings suggest that while participants' reading attitudes, motivation, and proficiency improved, their self-reported use of technology-based strategies and their general acceptance of technology for learning remained largely unchanged. Finally, it was revealed that learners with Extraversion and higher level of Technology-based Self-regulated English Learning Strategy use Reading Tutor more effectively. The study contributes to the growing field of AI-assisted language learning by demonstrating the potential of chatbot-based tools to foster measurable improvements in EFL reading comprehension.