Psikiyatri ve psikiyatri dışı kliniklerde çalışan hemşirelerin ruh sağlığı bozuk olan bireylere ilişkin görüşlerinin araştırılması
Investigating psychiatric and non-psychiatric nurses' opinions toward persons with mental disorders
  1. Tez No: 99178
  2. Yazar: NİHAL BOSTANCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NESRİN AŞTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
7. QZET Bu çalışma, psikiyatri ve psikiyatri dışı kliniklerde çalışan hemşirelerin ruh sağlığı bozuk olan bireylere karşı tutum ve davranışlarım değerlendirmek üzere tanımlayıcı bir araştırma olarak planlanmıştır. Çalışma İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve İstanbul Tıp Fakültesi Hastaneleri, Sağlık Bakanlığı'na bağlı Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ve Vakıf Gureba Eğitim Hastanesi'nde gündüz çalışan, araştırmayı kabul eden ve basit rastlantısal yöntemle seçilen; psikiyatri klirıiklerinde çalışan 222 hemşire ile, psikiyatri dışı klinikler olarak dahiliye kliniklerinde çalışan 97 ve cerrahi kliniklerinde çalışan 121 hemşire olmak üzere olmak üzere toplam 440 hemşire ile Eylül 1999-Ocak 2000 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir Çalışmada; veri toplama aracı olarak, literatür bilgisi doğrultusunda araştırmacı tararından geliştirilen Ön Görüşme Formu (1, 3, 4, 5, 6, 7, 14, 30), Ruh Hastalan ve Ruh Hastalıklarına İlişkin Görüşler (Opinions About Mental Illness Scale-OMI) Ölçeği (1, 28, 40, 54) ve ruhsal bozukluğa sahip olan bireylerde tercih edilen tedavi ve danışmanlığın türünü ve iyileşme olasılığım yanıtlayanın görüşüne göre saptamayı sağlayan bir form (3, 5, 30) kullanılmıştır. Çalışma verileri, bilgisayarda SPSS programı ile yüzdeleme, X ( Ki-Kare) testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Korelasyon Analizi, Mann- Whitney U testi ve“t”testlerinden yararlanılarak istatiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY This is a descriptive study designed to evaluate the differences opinions between psychiatric and non-psychiatric nurses toward persons with mental disorders. The research project was carried out from September 1999 to January 2000 at the Istanbul University Cerrahpaşa and Istanbul Medical Faculty hospitals, at the Ministry of Health Bakırköy Mental and Nervous Diseases Hospital and at the Gureba Foundation Teaching Hospital. Nurses who worked the day shift and agreed to participate were chosen randomly for inclusion in the study. 222 of the 440 nurses in the study worked in psychiatric settings. 97 of the non-psychiatric nurses worked in an internal medicine unit; 121 worked in a surgical unit. For data collection, forms prepared by the researcher with assistance from the literature were used, including a Pre-Interview Form (1, 3, 4, 5, 6, 7, 14, 30), an Opinions about Mental Illness Scale (OMI) (1, 28, 40, 54) and a form that allowed the subjects to express their views on treatment and counseling options and probability of recovery (3, 5, 30). Research data was evaluated statistically on the computer using the percentage, chi-sqare, One Way Variance Analysis (ANOVA), Correlation Analysis, Mann- Whitney U test and t-tests. Research findings showed that the mean scores of psychiatric nurses in the categories of Authoritarianism and Mental Health Idealogy and Interpersonal Etiology were lower than the scores of the non-psychiatric nurses. Their scores in the sub-group categories of Benevolence and Social Restrictiveness subgroups were higher than those of their non-psychiatric nurse peers.