CYBERPUNK 2077 BAĞLAMINDA ORGANİK VE MEKANİK DOKU UYUMUNUN İNCELENMESİ:CASE KARAKTER MODELİ UYGULAMASI
AN ANALYSIS OF ORGANIC AND MECHANICAL TEXTURE HARMONY IN THE CONTEXT OF CYBERPUNK 2077: THE CASE CHARACTER MODEL APPLICATION
- Tez No: 991792
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ AYCAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
Özet
Teknolojik gelişmelerin insan bedeni üzerindeki dönüştürücü etkisi, görsel sanatlar ve dijital oyun dünyasında cyberpunk estetiği üzerinden geniş çaplı bir biçimde işlenmektedir. Bu tezin temel amacı, cyberpunk kültürünün güncel ve dikkat çekici örneklerinden biri olan Cyberpunk 2077 video oyunu bağlamında, karakter tasarımlarındaki organik yapı ile mekanik unsurlar arasındaki görsel ve tasarımsal uyumu incelemektir. Transhümanizm, post-human ve insan-makine arayüzü gibi felsefi kavramların bedensel modifikasyonlara nasıl yansıdığı, kurgusal evrendeki ana karakterlerin sahip olduğu farklı donanım sınıfları üzerinden ele alınmıştır. Nitel araştırma deseninin benimsendiği bu çalışmada, seçili karakter modelleri betimsel analiz yöntemiyle incelenmiş; et ile metal arasındaki yapısal geçişler PBR (Fiziksel Tabanlı Hesaplama) doku haritaları (diffuse, normal, roughness, metalness, height, opacity) üzerinden detaylıca çözümlenmiştir. Çalışmanın nihai hedefi doğrultusunda, elde edilen kuramsal ve görsel bulgular uygulama aşamasına aktarılarak“Case”adında özgün bir üç boyutlu karakter tasarımı gerçekleştirilmiştir. Konsept geliştirme sürecinden başlanarak; anatomik blocking (bloklama), sculpting (dijital heykeltıraşlık), hard-surface (sert yüzey) modelleme, UV haritalandırma ve katmanlı dokulandırma süreçleri adım adım belgelenmiştir. Bu tez çalışması, cyberpunk estetiğine ve organik-mekanik çatışmasına sahip tasarımların, üç boyutlu dijital sanat pratiklerinde hangi estetik kararlar ve teknik iş akışlarıyla inşa edilebileceğine dair uygulamalı bir rehber sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The transformative impact of technological advancements on the human body is explored extensively through the cyberpunk aesthetic in the worlds of visual arts and video gaming. The primary objective of this thesis is to examine the visual and design harmony between organic structures and mechanical elements in character designs within the context of the video game Cyberpunk 2077, one of the most current and notable examples of cyberpunk culture. The study examines how philosophical concepts such as transhumanism, the post-human, and the human-machine interface are reflected in bodily modifications, focusing on the different classes of enhancements possessed by the main characters in the fictional universe. In this study, which adopted a qualitative research design, selected character models were examined using descriptive analysis; the structural transitions between flesh and metal were analyzed in detail using PBR (Physically Based Rendering) texture maps (diffuse, normal, roughness, metalness, height, opacity). In line with the ultimate goal of the study, the theoretical and visual findings were applied to the practical phase, resulting in the creation of an original three-dimensional character design named“Case.”Starting with the concept development process, the steps involved in anatomical blocking, sculpting, hard-surface modeling, UV mapping, and layered texturing have been documented step by step. This thesis provides a practical guide on how designs featuring the cyberpunk aesthetic and the organic-mechanical conflict can be created in three-dimensional digital art practices, focusing on the aesthetic decisions and technical workflows involved.