Diagnostic Differentiation of Psychiatric Disorders (Schizophrenia and Bipolar Disorder) Using EEG-Based Deep Learning Models
EEG Tabanlı Derin Öğrenme Modelleri ile Psikiyatrik Bozuklukların (Şizofreni ve Bipolar Bozukluk) Tanısal Ayrımı
  1. Tez No: 991801
  2. Yazar: TASNIM SAKA LAİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
Özet
Bu tez, elektroensefalografi (EEG) sinyalleri kullanılarak şizofreni, bipolar bozukluk ve sağlıklı kontrol gruplarının derin öğrenme yöntemleriyle sınıflandırılmasını incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, özellikle şizofreni ve bipolar bozukluk arasındaki tanısal ayrımı destekleyebilecek EEG tabanlı hesaplamalı bir model geliştirmek ve değerlendirmektir. Çalışmada Üsküdar Üniversitesi ve NPİSTANBUL Beyin Hastanesi klinik ağı üzerinden elde edilen EEG verileri kullanılmıştır. Veri seti sağlıklı kontrol, şizofreni ve bipolar bozukluk gruplarından oluşmaktadır. EEG sinyalleri bölütlenmiş, standartlaştırılmış ve 125 zaman noktası × 19 kanal yapısında derin öğrenme modeline giriş olarak hazırlanmıştır. Sınıflandırma için yerel zamansal örüntüleri öğrenen 1B Evrişimsel Sinir Ağı ve uzun menzilli bağımlılıkları modelleyen Transformer Encoder bloklarından oluşan hibrit bir CNN-Transformer mimarisi kullanılmıştır. Model iç test kümesinde %97,98 doğruluk elde etmiştir. Sınıf bazlı sonuçlar sağlıklı kontrol, şizofreni ve bipolar bozukluk gruplarında yüksek kesinlik, duyarlılık ve F1-skoru değerleri göstermiştir. Ayrıca 15 görülmemiş EEG kaydı üzerinde yapılan dış doğrulamada model 12 örneği doğru sınıflandırarak %80 doğruluk sağlamıştır. Sonuçlar, EEG tabanlı derin öğrenme modellerinin psikiyatrik bozuklukların sınıflandırılmasında ve şizofreni ile bipolar bozukluk ayrımında destekleyici bir araç olabileceğini göstermektedir. Bununla birlikte, bu yaklaşım klinik tanının yerine geçmemeli; daha büyük veri setleri, dış doğrulama ve açıklanabilir yapay zekâ yöntemleriyle desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the classification of schizophrenia, bipolar disorder, and healthy control groups using electroencephalography (EEG) signals and deep learning methods. The main aim of the study is to develop and evaluate an EEG-based computational model that can support the diagnostic differentiation between schizophrenia and bipolar disorder. The study uses EEG data obtained through the clinical network of Uskudar University and NPISTANBUL Brain Hospital. The dataset includes healthy control, schizophrenia, and bipolar disorder groups. EEG signals were segmented, standardized, and prepared as 125 time points × 19 channel inputs for the deep learning model. A hybrid CNN-Transformer architecture was used for classification. The one-dimensional Convolutional Neural Network component was designed to learn local temporal patterns, while the Transformer Encoder blocks were used to model longer-range dependencies within the EEG signal. The proposed model achieved an internal test accuracy of 97.98%. Class-specific results showed high precision, recall, and F1-score values across healthy control, schizophrenia, and bipolar disorder groups. In addition, external validation was conducted on 15 unseen EEG recordings, where the model correctly classified 12 samples and achieved an accuracy of 80%. The findings suggest that EEG-based deep learning models may provide a useful decision-support approach for psychiatric classification and for differentiating schizophrenia from bipolar disorder. However, this approach should not be considered a replacement for clinical diagnosis. Larger datasets, independent validation, standardized preprocessing, and explainable artificial intelligence methods are needed before clinical application.