7. sınıf öğrencilerinin matematik kaygılarının öğrenme stilleri ve okuma alışkanlıkları bağlamında incelenmesi
Examination of the relationship between the learning styles and reading habits of 7th grade students and their attitudes and anxiety toward mathematics
  1. Tez No: 991816
  2. Yazar: ESRA TUNÇ YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN DİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrencilerin matematik kaygısı, kitap okuma alışkanlıkları ve öğrenme stilleri arasındaki ilişkileri incelemek ve bu değişkenlerin demografik özelliklere göre olası farklılıklarını anlamaktır. Araştırmaya katılan 136 öğrencinin yaş, cinsiyet, ebeveynlerin eğitim ve iş durumu gibi demografik özellikleri değerlendirilmiştir. Araştırmada, Matematik Kaygısı-Endişesi Ölçeği, Kitap Okuma Alışkanlığı Ölçeği ve Kolb'un Öğrenme Stilleri Envanteri-III kullanılarak veri toplanmıştır. Veriler, frekans, yüzde, t-testi, ANOVA ve korelasyon analizleriyle değerlendirilmiştir. Kız öğrencilerin matematik sınav kaygısı erkeklere göre daha yüksek bulunmuştur. Ekonomik durumu daha iyi olan ailelerin çocuklarının matematik kaygısı daha yüksektir. Ayrıca, annenin çalışıyor olması da matematik kaygısını artırmıştır. Kız öğrenciler kitap okuma alışkanlıklarında erkeklerden daha yüksek puan almıştır. Ekonomik durumu çok iyi olan ailelerin çocukları, daha düşük ekonomik koşullara sahip çocuklara kıyasla daha olumlu bir kitap okuma alışkanlığına sahiptir. Yaşlar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamasına rağmen, 12 yaş grubunun öğrenme stillerinin daha çok farklılaştığı görülmektedir. Ayrıca, öğrenme stili puanları, ebeveyn eğitim düzeyi ile pozitif ilişki göstermiştir. Araştırma, kitap okuma alışkanlıklarının matematik kaygısını azaltıcı etkisi ve öğrenme stilleri üzerindeki olumlu etkisini ortaya koymaktadır. Eğitim politikaları bu bulgular doğrultusunda şekillendirilmesine katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationships between students' math anxiety, reading habits, and learning styles, and to understand possible differences in these variables based on demographic characteristics. Demographic characteristics such as age, gender and parents' education and employment status were assessed for 136 students participating in the study. Data were collected using the Math Anxiety/Worry Scale, the Book Reading Habit Scale, and Kolb's Learning Styles Inventory-III. Data were analyzed using frequency, percentage, t-test, ANOVA, and correlation analyses. Girls were found to have higher math test anxiety than boys. Children from more economically well-off families have higher math anxiety. Furthermore, having a working mother also increased math anxiety. Girls scored higher than boys in reading habits. Children from more economically well-off families have more positive reading habits compared to children from less economically well-off families. Although no significant difference was found between the age groups, the learning styles of the 12-year-old group appeared to vary more. Additionally, learning style scores showed a positive correlation with parental education level. A negative correlation was found between book reading habits and math anxiety, and a positive correlation was found between reading habits and learning styles. The research demonstrates the positive impact of book reading habits on math anxiety and learning styles. Educational policies can be shaped in line with these findings.