7. sınıf öğrencilerinin öğrenme stilleri ile matematiğe yönelik tutum ve kaygılarının arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the learning styles of 7th grade students and their attitudes and anxiety to mathematics
  1. Tez No: 830880
  2. Yazar: MUNTAHA EYÜP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN DİKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmanın amacı, 7. sınıf öğrencilerinin öğrenme stilleri ile matematiğe yönelik tutum ve kaygılarının arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma, 2022-2023 eğitim- öğretim yılında bahar döneminde Mersin ili Mezitli ilçesinde devlete bağlı bir ortaokulda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi ise, ortaokulda öğrenim gören 7. sınıf 100 öğrenciden oluşturulmuştur. Araştırmanın amacı doğrultusunda nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma sürecinde veri toplamak için öğrencilerin öğrenme stillerini belirlemek amacıyla, Kolb (1999) tarafından geliştirilen, Gencel (2006) tarafından Türkçeye uyarlanan Kolb Öğrenme Stilleri Envanteri (KÖSE III), öğrencilerin matematik kaygı düzeylerini belirlemek için, Bindak (2005) tarafından geliştirilen, öğrencilerin Matematik Kaygı Ölçeği, öğrencilerin matematiğe yönelik tutumlarını belirlemek için Matematik Tutum Ölçeği (MTÖ) kullanılmıştır. Araştırmanın verilerinin analizi SPSS program ile elde edilmiştir. Araştırma sorularını yanıtlamak için betimsel istatistikler kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini belirlemek için frekanslar ve yüzdeler kullanılmıştır. Araştırmanın değişkenleri arasındaki ilişkiyi bulmak için Chi-kare bağımsızlık testi uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre; 7. sınıf öğrencilerinin sırasıyla, %45'inin“Değiştiren”, %24'ünün“Özümseyen”, %17'sinin“Ayrıştıran”ve %14'ünün“Yerleştiren”öğrenme stiline sahip olduğu görülmüştür. 7. sınıf öğrencilerinin matematiğe yönelik tutumları ve öğrenme stilleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ayrıca, 7. sınıf öğrencilerinin matematik kaygıları ve öğrenme stilleri arasında anlamlı bir ilişki görülmemiştir. Öte yandan, araştırmaya katılan öğrencilerin hem matematiğe yönelik tutum hem de kaygı düzeyleri orta düzeyde olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between 7th grade students' learning styles and their attitudes and anxiety towards mathematics. The population for this research was 7th grade students of a state secondary school in Mezitli district of Mersin province in the second semester of the academic year 2022-2023. The sample of research consisted of 100 students from the 7th grade in a secondary school. During the data collection in the research process and in order to identify students' learning styles, the Kolb Learning Styles Inventory, developed by Kolb (1999) and adapted to Turkish by Gencel (2006), was used. Also, the Mathematics Anxiety Scale, developed by bindak (2005), was depended on for determining students' math anxiety levels. The Mathematics Attitude Scale was used to find out students' attitudes towards mathematics. In order to analyze the research data, the SPSS program was used. Descriptive statistics were used to answer the research questions. Frequencies and percentages were used to determine the sample of the research. The Chi-square independence test was applied to find the relationship between the variables of the research. According to the results of the research, it was observed that 45% of the 7th grade students had“Divergent”, 24%“Assimilative”, 17%“Convergent”and 14%“Accommodator”learning style, respectively. it has been observed that there is not a significant relationship between the 7th grade students' Kolb's learning style, their attitudes towards mathematics and their anxiety. On the other hand, both the attitudes towards mathematics and the anxiety levels of the students participating in the research were found to be moderate.