İlkokul öğrencilerinin kişisel hijyene ilişkin bilgi, tutum ve uygulamaları
Knowledge, attitudes, and practices of primary school students regarding personal hygiene
  1. Tez No: 991825
  2. Yazar: ASLI EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN DAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Çocukluk dönemi, bireyin yaşam boyu sürdüreceği sağlık alışkanlıklarının temellerinin atıldığı kritik bir dönemdir. Bu yaş grubunda görülen hijyen eksiklikleri, bulaşıcı hastalıklar, okul devamsızlıkları ve sosyal uyum sorunlarına yol açabilmektedir. Bu bağlamda araştırmanın amacı, öğrencilerin hijyen düzeylerini belirlemek, demografik değişkenlere göre farklılıklarını ortaya koymak ve hijyen bilgisi, tutumu, davranışı/uygulamaları arasındaki ilişkileri incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Şanlıurfa ilinde, ilkokul 3. ve 4. sınıflarda öğrenim gören öğrenciler oluşturmuş; örneklem ise basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle belirlenen 408 öğrenciden oluşmuştur. Veri toplama aracı olarak demografik bilgi formu ve üç boyutlu (bilgi, tutum, davranış) bir Kişisel Hijyen Anketi kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 23 paket programı aracılığıyla betimsel istatistikler, t-testi, ANOVA ve korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırma bulguları, öğrencilerin hijyen bilgisi ve tutum düzeylerinin genel olarak yüksek; ancak, davranış düzeylerinin orta düzeyde olduğunu göstermiştir. Cinsiyet, sınıf düzeyi ve ebeveyn mesleği gibi demografik değişkenlere göre anlamlı farklılıklar elde edilmiştir. Ayrıca hijyen bilgisi, tutumu ve davranışı arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Sonuç olarak, öğrencilerin hijyen farkındalığının orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Aile, okul ve toplum temelli bütüncül programların geliştirilmesi önerilebilir. Eğitimcilerin, hijyen eğitiminin yalnızca bilgi aktarımı değil; davranışa dönüşüm süreci olduğunu göz önünde bulundurarak uygulamalı etkinliklere daha fazla yer vermeleri önerilmektedir
Özet (Çeviri)
Childhood is a critical period in which the foundations of lifelong health habits are laid. Hygiene deficiencies observed in this age group can lead to infectious diseases, school absenteeism, and social adjustment problems. In this context, the aim of this research is to determine the hygiene levels of students, to reveal the differences according to demographic variables, and to examine the relationships between hygiene knowledge, attitudes, and behaviors/practices. The research was conducted using a descriptive survey model, one of the quantitative research methods. The population of the study consisted of students studying in the 3rd and 4th grades of primary school in Şanlıurfa province during the 2024-2025 academic year; the sample consisted of 408 students determined by simple random sampling. A demographic information form and a three-dimensional (knowledge, attitude, behavior) Personal Hygiene Questionnaire were used as data collection tools. Descriptive statistics, t-test, ANOVA, and correlation analysis were applied to the data using the SPSS 23 software package. The research findings indicate that students' hygiene knowledge and attitude levels are generally high; However, the study showed that the behavioral levels were moderate. Significant differences were obtained according to demographic variables such as gender, grade level, and parental occupation. Furthermore, significant positive correlations were found between hygiene knowledge, attitudes, and behaviors. In conclusion, it was determined that students' hygiene awareness was at a moderate level. The development of holistic programs based on family, school, and community can be suggested. It is recommended that educators incorporate more practical activities, considering that hygiene education is not only about transferring information but also a process of transforming behavior.