2024 öğretim programı fen bilimleri alan beceri temelli etkinliklerin öğretmen adaylarının elektrokimya konusundaki kavram yanılgılarına etkisi
The effect of skill-based activities in the 2024 curriculum on prospective teachers' misconceptions about electrochemistry
  1. Tez No: 991850
  2. Yazar: ÜLKÜ AKINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGÜL ÇALIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, 2024 yılında yayınlanan Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli'nin ortak metninde yer alan fen bilimleri alanına özgü becerileri setleri ve süreç bileşenleri rehberliğinde farklı beceri temelli etkinlikler içeren öğrenme-öğretme faaliyetleri planlanmıştır. Bu planlanan etkinliklerinin fen bilimleri öğretiminde eğitim alan 26 öğretmen adayının alanyazında genellikle ''Elektrokimya'' olarak geçen, yeni kimya öğretim programında ise''Kimya ve Elektrik'' adında yer alan konudaki kavram yanılgılarına etkisi incelenmiştir. Çalışma kapsamında deneysel araştırmalardan biri olan ön test-son test yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma, 2024-2025 öğretim yılında, Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Matematik ve Fen Bilimleri Anabilim Dalı Fen Bilgisi Eğitimi bölümünde 1.sınıfta öğrenim gören 26 öğretmen adayı ile çalışılmıştır. Araştırmacı tarafından planlanan farklı etkinlik türlerin kavramsal anlama düzeyi ve kavram yanılgılarına etkisini Şen (2015) tarafından geliştirilmiş ''Elektrokimya Kavram Testi'' adlı 3 aşamalı kavram testi gerekli izin alınıp ön test- son test ölçme aracı olarak kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, son test sonuçları incelendiğinde bilgi eksikliği oranında azalma, bilimsel bilgi oranında artma olmasına rağmen kavram yanılgılarının tümüyle giderilmediği görülmüştür. Araştırmada elde edilen bulgular kapsamlı bir şekilde analiz edilerek gelecekteki araştırmalara ve öğretmenlere yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, learning-teaching activities that include different types of activities were planned under the guidance of process components that are claimed to develop science-specific skills in the common text of the Türkiye Century Education Model published in 2024. The effects of these planned activities on the misconceptions of 26 prospective science teachers on the subject, which is generally referred to as“Electrochemistry”in the literature but is called“Chemistry and Electricity”in the new chemistry curriculum, were examined. Within the scope of the study, a pretest-posttest quasi-experimental design, one of the experimental researches, was used. The research was conducted with 26 first-year pre-service teachers studying in the Science Education Department of th at Bursa Uludağ University in the 2024-2025 academic year. The three-stage concept test called“Electrochemistry Concept Test,”developed by Şen (2015) to detect misconceptions in order to determine the effects of different activity types planned by the researcher on the level of conceptual understanding and misconceptions, was used as a pretest-posttest measurement tool after obtaining the necessary permissions. The analysis of the post-test results indicated a decrease in the rate of lack of knowledge and an increase in the rate of scientific knowledge, although misconceptions were not completely eliminated.The findings of the study were comprehensively analyzed, and various recommendations were made for future research and for teachers.