Soruşturma temelli öğretim uygulanan sınıflardaki öğrencilerin bilimsel davranışlarının incelenmesi
Examination of students' scientific behaviours in inquiry-based classes
  1. Tez No: 957021
  2. Yazar: EVRİM TURHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Fen eğitimi, bireylerin merak duygusu geliştirmelerine, bilimsel süreç becerilerini etkili bir şekilde kullanarak araştırma ve sorgulama yapmalarına ve elde ettikleri güvenilir bilgileri günlük hayatlarında problemleri çözmek için kullanmalarına odaklanır. 21. yüzyıl becerilerinin geliştirilmesi, soruşturma temelli etkinliklerin uygulamalarında öğrencilerin araştırma ve sorgulama süreçlerine etkin katılımıyla mümkündür. Millî Eğitim Bakanlığı 2018 yılı Fen Bilimleri Öğretim Programı'nda açık bir şekilde soruşturma (araştırma-sorgulama) temelli öğretim yaklaşımı benimsendiği ifade edilmektedir. Öğretim programında öğrencilerin, bilim insanları tarafından bilimsel bilgileri oluştururken geçtiği süreci anlamalarına yardımcı olabilecek etkinliklere yer verilmesi gerekliliği vurgulanmaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli 2024 yılı Fen Bilimleri Öğretim Programı'nda beceri temelli anlayış benimsenerek çağımızın gerektirdiği bütüncül becerilerin geliştirilmesinde soruşturma temelli yaklaşımın kullanılabileceğinden bahsedilmiştir. Bu bağlamda, öğrencilerden araştıran, sorgulayan, öğrenme sorumluluğunu üzerine alan, grup çalışmalarına etkin katılan, bilimsel tutum ve davranış gösteren bireyler olmaları beklenmektedir. Bu çalışmada, sınıfında soruşturma temelli öğretim etkinliklerini etkili bir şekilde uygulayan fen bilimleri öğretmeninin öğrencilerinin bilimsel davranışlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya MEB'de görev yapmakta olan bir fen bilimleri öğretmeni ile 6.sınıf öğrencileri katılmıştır. Nitel araştırma desenlerinden durum çalışmasından yararlanılan bu çalışmada veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ve video kayıtları aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmada, esnek soruşturma temelli etkinliklerde öğrencilerin bilimsel süreç becerilerini içselleştirerek geliştirdikleri bilimsel davranışları tanılanmıştır. Öğrencilerin öğrenme sürecine kendiliğinden dahil olarak etkin katılım gösterdikleri ve öğrenme sürecinde bilimsel süreç becerilerini etkili bir şekilde kullandıkları sonucuna ulaşmıştır.
Özet (Çeviri)
Science education aims to foster students' curiosity, support their use of scientific process skills, and encourage them to apply reliable knowledge to solve real-life problems. Beyond academic success, it is essential for students to acquire the knowledge, skills, values, and attitudes required in the 21st century. Developing these 21st-century skills is closely linked to students' active engagement in research and inquiry processes, particularly through the use of inquiry-based learning activities. The 2018 Science Curriculum published by the Ministry of National Education clearly adopts an inquiry-based learning approach. The curriculum emphasizes the importance of including activities that help students understand how scientists produce scientific knowledge. Similarly, the 2024 Science Curriculum within the Türkiye Century Maarif Model promotes a skills-based framework and highlights the potential of inquiry-based learning to foster the holistic competencies needed in today's world. Within this context, students are expected to become individuals who ask questions, seek answers, take responsibility for their learning, work collaboratively, and demonstrate scientific attitudes and behaviors. This study aims to explore the scientific behaviors of students whose science teacher effectively applies inquiry-based learning in the classroom. The participants included a science teacher and their 6th-grade students. A qualitative case study design was used, and data was collected through semi-structured interviews and video recordings. The findings revealed that, within flexible inquiry-based learning, students developed and internalized scientific behaviors by actively using scientific process skills. It was concluded that students actively participated in the learning process by being spontaneously involved in it and used their scientific process skills effectively in the learning process.