İklim değişikliği konusunda hazırlanan STEM temelli etkinliklerin farklı değişkenlere yönelik etkisinin incelenmesi
Investigation the effect of STEM-based activities prepared about climate change on different variables
- Tez No: 965448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH HİĞDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Araştırmanın temel hedefi, fen bilgisi öğretmen adaylarına yönelik olarak iklim değişikliği temasını ele alan STEM temelli bir öğretim tasarımı oluşturmak ve bu tasarım doğrultusunda gerçekleştirilen eğitim uygulamalarının öğrenme-öğretme sürecine yansımalarını incelemektir. Materyal ve Yöntem: Araştırma Ege Bölgesindeki bir Üniversitede 2024-2025 eğitim öğretim yılı güz yarıyılında, Eğitim Fakültesi 4. sınıf Fen Bilimleri Öğretmen adaylarıyla Disiplinlerarası Fen Öğretimi dersi kapsamında yürütülmüştür. Bu tez kapsamında da karma yöntemin bu avantajlarından yararlanılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunda, katılımcıların iklim değişikliği bilgi düzeyleri ölçeği, bu bilgilere duydukları güven ölçeği, çevre dostu davranış eğilimleri ölçeği, 21. yüzyıl beceri yetkinlikleri ölçeği, STEM'e yönelik algıları ölçeği ve STEM öğretimi konusundaki öz-yeterlikleri ölçeği STEM eğitimi kapsamında 5E planı ile derslerde uygulanarak SPSS 21 analiz programı ile verileri analiz edilmiştir. Nitel boyutunda ise, öğretmen adaylarının geliştirdikleri ders planları ve sundukları ders anlatımları üzerine görüşlerini toplamak amacıyla STEM öğretimine yönelik öz ve akran değerlendirme formları ile ders planı değerlendirme formlarından yararlanılmıştır. Bu formlar aracılığıyla, katılımcıların sürece dair düşünceleri bireysel olarak ve yazılı formatta elde edilmiştir. Bulgular: Çalışmada nicel verilerde uygulanacak analiz yöntemini belirlemek için ilk olarak normallik testi yapılmıştır. Verilerin normal dağıldığı gözlemlenmiştir. Grupların kendi arasında yapılan eşleştirilmiş (bağımlı) örneklemlerde t-testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary objective of this research was to develop a STEM-based instructional design addressing the theme of climate change for prospective science teachers and to examine the impact of educational practices implemented in line with this design on the teaching-learning process. These practices were implemented through STEM-based climate change activities developed for this purpose. Materials and Methods: The research was conducted at Aydın Adnan Menderes University in the fall semester of the 2024-2025 academic year with 4th-year prospective science teachers in the Faculty of Education, within the scope of the Interdisciplinary Science Education course. In this thesis, these advantages of the mixed method were utilized. In the quantitative dimension of the study, the participants' climate change knowledge scale, their confidence in this knowledge scale, their environmentally friendly behavior tendencies scale, their 21st century skill competencies scale, their perceptions towards STEM scale, and their self-efficacy in STEM teaching scale were applied to the lessons with the 5E plan within the scope of STEM education, and the data were analyzed using the SPSS Statiscs 21 analysis program. In the qualitative dimension, self- and peer-assessment forms for STEM education, as well as lesson plan evaluation forms, were used to collect the prospective teachers' opinions on the lesson plans they developed and the lesson presentations they presented. Through these forms, participants' thoughts about the process were obtained individually and in written format. Findings: To determine the analysis method to be applied to the quantitative data in the study, a normality test was first performed. The data were observed to be normally distributed. A paired (dependent) samples t-test was applied between the groups.