İlköğretim okulu öğretmenlerinde somatizasyon ölçeğinin geçerlik ve güvenirlik çalışması
- Tez No: 99187
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÖNÜL ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
69 ÖZET Araştırma, İzmir Valiliği Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenler de somatizasyon ölçeğinin geçerlik ve güvenirliğini saptamak amacıyla yapılmış analitik türde bir alan araştırmasıdır. Araştırmanın evrenini, İzmir Valiliği Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı 49 ilköğretim okulunda görev yapan 701'i kadm 372'si erkek olmak üzere toplam 1073 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise araştırma yöntemlerinden yararlanılarak 14 ilk öğretim okulundan seçilen 324 öğretmen oluşturmuştur. Gerekli verileri toplayabilmek için üç tür soru formu kullanılmıştır. Bunlar, araştırmacı tarafindan geliştirilen tanıtıcı bilgi formu, somatizasyon ölçeği ve SCL-90-R ölçeğidir. Tanıtıcı bilgi formundan elde edilen bilgilere göre; öğretmenlerin %64.2'si kadm %35.8'i erkektir, tüm öğretmenlerin yaş ortalaması 37.96+-6.16'dır.Evlilik oranı %79.6,eğitim enstitüsü mezunlarının oram %30.6'dır, %58.6'sımn geliri gidere göre azdır. Somatizasyon ölçeğinin iç tutarlık güvenirlik katsayısı(Kuder Richardson-20) 0.83, test retest güvenirlik katsayısı 0.996,tesi yarılama tekniği(Split Half) ile, 1. yan alpha değeri 0.8810, 2.yan alpha değeri 0.8439, SCL-90-R ölçeği ile olan Benzer Ölçek korelasyonu (Pearson Momentler Çarpımı korelasyon Katsayısı),0.80 olarak bulunmuştur. Bu veriler doğrulusunda somatizasyon ölçeği geçerli ve güvenilir bir ölçek olarak saptanmıştır. Öğretmenlerin somatizasyon ölçeği toplam puan ortalaması 12.201 ±5. 930 'dur. Somatizasyon ölçeği puan ortalamalarını etkileyen tanıtıcı özelliklerin; öğretmenlerin göç etme durumları ve fiziksel hastalık bulunma durumu olduğu saptanmıştır
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY This is a field study of analytical type which was performed in order to determine validity and reliability of the somatization scale on the teachers who are acting in primary education schools which are associated with İzmir Governor's Office The National Education Directorate of Bornova District Total 1073 teachers as being 702 woman and 372 men who are acting in the 49 primary education schools which are associated with Izmir Governor's Office The National Education Directorate of Bornova District have been forming the scope of the study. 324 teachers have constituted the sampling of the study. The teachers were selected with random sampling method by utilising the simple random sampling chart. Tree types of questionnaire forms were used to be able to collect the necessary data. These are the definitive information form which was developed by the researcher for determining the sociodemographic features of the teachers, The Somatization Scale and SCL-9-R scale. According to the information having been obtained from the applied questionnaire form, 64.2% of the teachers are woman and 35.2% are men, the average of all the teachers is 37.96+/-6/16. The rate of marriage is 79.6%, the proportion of the graduates from the education institutions is 30.6%, income of 58.6% are less compared to the expenses. The reliability coefficient of internal consistency of the somatization scale ( Kuder Richardson-20 ) is 0.83, test - retest reliability coefficient is 0.996. It was found by Split Half technique that, 1. Half alpha value is 0.8810 and 2. Half alpha value is 0.8439. The similar scale correlation ( Pearson Multiplication of Moments correlation coefficient ) with SCL-90-R was found 0.80. In result of these date, somatization scale was determined as valid and reliable scale. The average point of the somatization scale of these teachers is 12.201 ± 5.930, The sociodemographic features affecting the average points of the somatization scale were determined as the immigration situations and physically illness situation of the teachers.