Siyer-evâil ilişkisi ve evâil literatürünün oluşumu
The relationship between siyar and awā'il, and the formation of awā'il literature
- Tez No: 991975
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırmamızın konusu siyer eserleri içerisindeki evâil rivayetleri ve bunların evâil edebiyatına etkilerinin tespiti üzerinedir. Evâil İnsanlık tarihi boyunca toplumların veya bireylerin karşılaştıkları sorun ve problemlere karşı verilen reflekslerin ilk failini unutmamak adına gelecek nesillere hem sözlü hem de yazılı olarak aktarıldığı bir kültürdür. Bu kültür İslam toplumunda geçmiş nesillerden gelecek nesillere tecrübelenmek, ibret almak, övünmek, üstünlük sağlamak, otorite sağlamak amacıyla aktarılmış, İslam ile beraber bir edebiyat halini alarak evâil edebiyatını ortaya çıkarmıştır. 2/8 ve 3/9 asırlar bu kültürün edebiyatlaştığı dönem olarak kabul edilse de önceki dönemlerde evâil kapsamına giren örneklerin siyer eserlerinde var olduğu bilinir. Bu eserlerin birçoğu günümüze ulaşmadığı için evâil'in başlangıcı tam olarak bilinmemektedir. Siyere dair günümüze ulaşan ilk eser olan İbn İshâk ve ondan sonra gelip onun eserinin tekâmülünü sağlayan İbn Hişâm gibi müelliflerin eserlerinde evâile dair rivayetler bulunsa da, bunlar müstakil bir evâil başlığı altında olmayıp daha çok siyer ve megâzî rivayetleri esas alınarak yazılmış eserlerdir. Öte taraftan İslam dünyasının evâil kültürünü kendilerinden kopyaladıklarını iddia eden Batı dünyasının bu iddialarının doğru olup olmadığını, İslami İlimlerde ilk temel kaynaklar olarak kabul edilen İbn İshâk'ın Sîretü İbn İsḥâḳ, İbn Hişâm'ın Sîretü'n-nebeviyye ve Vâkıdî'nin Meğâzî adlı eserlerinde ki rivayetler incelenerek değerlendirilecektir. Böylelikle cevabı merak edilen sorular aşikâr olacaktır.
Özet (Çeviri)
The subject of our research is the determination of evâil narrations in the biography works and their effects on evâil literature. Evâil is a culture in which the reactions given to the problems and troubles encountered by societies or individuals throughout human history are transmitted to future generations both verbally and in writing in order not to forget the first perpetrator. This culture has been transmitted from past generations to future generations in Islamic society in order to experience, take a lesson, boast, gain superiority and gain authority, and has emerged as a literature with Islam, giving rise to evâil literature. Although the 2/8 and 3/9 centuries are accepted as the period when this culture became a literature, it is known that there are examples of evâil in the biography works of previous periods. Since many of these works have not survived to the present day, the exact beginning of evâil is not known. Although there are narrations about evâil in the works of authors such as Ibn Ishaq, the first work on the biography that has survived to the present day, and Ibn Hisham, who came after him and developed his work, these are not under an independent title of evâil, but rather are works written based on the biography and magâzî narrations. On the other hand, whether these claims of the Western world, which claim that they copied the evâil culture of the Islamic world from themselves, are true or not, will be evaluated by examining the narrations in the works of Ibn Ishaq, Sirah Ibn Ishak, Sirah al-Nabawiyya by Ibn Hisham, and Magâzî by Waqidi, which are accepted as the first basic sources in Islamic sciences. Thus, the questions whose answers are wondered about will be clear.