İngilizce öğretmenlerinin öğretim programı farkındalık düzeylerinin ve öğretim programına yönelik metaforik algılarının incelenmesi
An investigation of EFL teachers' curriculum awareness levels and their metaphorical perceptions of the curriculum
- Tez No: 991976
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK AYÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, İngilizce öğretmenlerinin öğretim programı farkındalık düzeylerini ve öğretim programına yönelik metaforik algılarını belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Tokat ilinde görev yapan 236 İngilizce öğretmeni oluşturmaktadır. Bu çalışmada karma yöntem araştırma desenlerinden yakınsayan paralel desen tercih edilmiştir. Nicel boyutta betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Nitel boyutta ise olgubilim deseni kullanılarak öğretim programına ilişkin algılar metaforlar aracılığıyla incelenmiştir. Nicel veriler Öğretim Programı Farkındalık Ölçeği ile toplanmış; nitel veriler ise katılımcılardan“öğretim programı … gibidir, çünkü …”biçiminde metafor üretmeleri istenerek elde edilmiştir. Nicel verilerin analizinde bağımsız örneklemler t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verileri, içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Elde edilen bulgular, öğretim programı farkındalık düzeylerinin cinsiyet, yaş, mesleki kıdem ve öğrenim durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermediğini; buna karşın hizmet içi eğitim durumu ve çalışılan okul türü değişkenlerine göre anlamlı farklılık gösterdiğini ortaya koymuştur. Öğretim programına ilişkin elde edilen metaforlar incelendiğinde, katılımcılar tarafından en sık kullanılan metaforların“pusula”,“rehber”,“kılavuz”,“güneş”,“harita”,“ışık”,“yol haritası”ve“iskelet”olduğu belirlenmiştir. Elde edilen metaforların,“Rehberlik”,“Bilgi Kaynağı”,“Yapısallık”,“Temel Gereklilik”,“Düzenleyicilik”,“Değişime Açıklık”ve“Sorunsallık”olmak üzere yedi kategori altında toplandığı görülmektedir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, öğretmenlerin öğretim programına ilişkin farkındalıklarının artırılması için hizmet içi eğitimlerin güçlendirilmesi, program güncellemelerinin planlı ve kademeli biçimde yürütülmesi ve öğretmenlerin programın uygulanmasını destekleyen kılavuzlar aracılığıyla bilgilendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate English as a foreign language (EFL) teachers' levels of curriculum awareness and their metaphorical perceptions of the curriculum. The study group consists of 236 EFL teachers working in Tokat province during the 2024-2025 academic year. The convergent parallel design, one of the mixed-methods research designs, was employed in this study. A descriptive survey model was employed in the quantitative part. In the qualitative part, teachers' perceptions of the curriculum were examined through metaphors using a phenomenological design. Quantitative data were collected using the Curriculum Awareness Scale; qualitative data were obtained by asking participants to generate metaphors in the form of“the curriculum is like … because …”. Quantitative data were analyzed using the independent-samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and the Kruskal Wallis H test. Qualitative data were analyzed through content analysis. The findings revealed that teachers' curriculum awareness levels did not differ significantly by gender, age, professional seniority, and education level; however, curriculum awareness levels differed significantly by in-service training status and school type. When the metaphors related to the curriculum were examined, it was found that the most frequently used metaphors by the participants were“compass”,“guide”,“guideline”,“sun”,“map”,“light”,“road map”, and“skeleton”. The metaphors were grouped under seven categories:“Guidance”,“Source of Knowledge”,“Structurality”,“Basic Necessity”“Regulation”,“Openness to Change”, and“Problematic Nature”. Based on these results, it is recommended that in-service training be strengthened, curriculum updates be implemented in a planned and gradual manner, and teachers be informed through guidelines that support curriculum implementation to enhance teachers' curriculum awareness.