Potasyum dozlarının kışlık mercimek çeşitlerinin verim ve önemli tarımsal özellikler üzerine etkileri
Determination of important agricultural traits of advanced lentil genotypes obtained by the introduction method
- Tez No: 991988
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 2024-2025 yetiştirme sezonunda İç Anadolu Bölgesinde Konya ili Selçuklu ilçesinde S.Ü. Alaaddin Keykubat Kampüsü Prof. Dr. Abdulkadir AKÇİN deneme alanında yürütülmüştür. Materyal olarak Türkiye'de yetiştirilen ve Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından tescil edilen 3 mercimek çeşidi (Ankara Yeşili, Ceren, Yusufhan) ve 5 potasyum dozu (kontrol, 15 kg/da, 20 kg/da, 25 kg/da ve 30 kg/da) kullanılmıştır. Deneme 15 Ekim 2024 yılında Faktöriyel Deneme Desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Çalışmada ele alınan tarımsal özelliklerden çıkış gün sayısı üzerinde potasyum dozlarının etkisi istatistiksel olarak önemli, diğer özellikler bakımından önemsiz bulunmuştur. Araştırma sonuçlarına göre çeşitlerin ortalaması olarak potasyum dozlarına göre en yüksek çıkış gün sayısı 53,22 gün ile 30kg/da, en yüksek %50 çiçeklenme 206,56 gün ile 25 kg/da, en uzun bitki boyu 17,31 cm ile 15 kg/da, en yüksek ilk bakla yüksekliği 7,09 cm ile kontrol grubu, en fazla anadal sayısı 2,20 adet/bitki ile 15 kg/da, en yüksek bakla sayısı 7,47 adet/bitki ile 15 kg/da, en fazla boş bakla sayısı 3,45 adet/bitki ile 30 kg/da, en yüksek biyolojik verim 1,94 g/bitki ile 30 kg/da, en yüksek hasat indeksi %23,14 ile 20 kg/da, en yüksek bin tane ağırlığı 23,14 g ile 20 kg/da ve en yüksek tane verimi 0,43 g/bitki ile 20 kg/da potasyum uygulanan parsellerden elde edilmiştir. Potasyum dozlarının ortalaması olarak en uzun çıkış gün sayısı 52,13 gün ile Yusufhan, en uzun %50 çiçeklenme günü 205,47 gün ile Ceren, en uzun bitki boyu 16,96 cm ile Ankara Yeşili, en fazla ilk bakla yüksekliği 7,04 cm ile Ceren, en fazla anadal sayısı 2,12 adet/bitki ile Yusufhan, en yüksek bakla sayısı 6,97 adet/bitki ile Ankara Yeşili, en fazla boş bakla sayısı 3,16 adet/bitki ile Yusufhan, en yüksek biyolojik verim 1,87g/bitki ile Ankara Yeşili, en yüksek hasat indeksi %23,87 ile Ankara Yeşili, en fazla bin tane ağırlığı 72,67 g ile Ankara Yeşili ve en yüksek tane verimi 0,44 g/bitki ile Ankara Yeşili çeşidinden elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted during the 2024-2025 growing season at the Prof. Dr. Abdulkadir AKÇİN experimental field of the S.U. Alaaddin Keykubat Campus in the Selçuklu district of Konya province, in the Central Anatolia Region. Three lentil varieties (Ankara Yeşili, Ceren, Yusufhan) grown in Turkey and registered by the Field Crops Central Research Institute, and five potassium doses (control, 15 kg/da, 20 kg/da, 25 kg/da, and 30 kg/da) were used as materials. The experiment was established on October 15, 2024, according to the Factorial Experimental Design with 3 replications. Among the agronomic traits examined in the study, the effect of potassium doses on the number of days to emergence was found to be statistically significant, while it was insignificant regarding other traits. According to the research results, as the average of the varieties based on potassium doses, the highest values were obtained as follows: number of days to emergence was 53.22 days with 30 kg/da; days to 50% flowering was 206.56 days with 25 kg/da; plant height was 17.31 cm with 15 kg/da; first pod height was 7.09 cm with the control group; number of main branches was 2.20 per plant with 15 kg/da; number of pods was 7.47 per plant with 15 kg/da; number of empty pods was 3.45 per plant with 30 kg/da; biological yield was 1.94 g/plant with 30 kg/da; harvest index was 23.14% with 20 kg/da; thousand-grain weight was 23.14 g with 20 kg/da; and grain yield was 0.43 g/plant from the plots where 20 kg/da potassium was applied. As the average of potassium doses, the highest values obtained from the varieties were as follows: the longest days to emergence (52.13 days) from Yusufhan; the longest days to 50% flowering (205.47 days) from Ceren; the tallest plant height (16.96 cm) from Ankara Yeşili; the highest first pod height (7.04 cm) from Ceren; the highest number of main branches (2.12 per plant) from Yusufhan; the highest number of pods (6.97 per plant) from Ankara Yeşili; the highest number of empty pods (3.16 per plant) from Yusufhan; the highest biological yield (1.87 g/plant) from Ankara Yeşili; the highest harvest index (23.87%) from Ankara Yeşili; the highest thousand-grain weight (72.67 g) from Ankara Yeşili; and the highest grain yield (0.44 g/plant) from the Ankara Yeşili variety.