Λ-simetrileri ve jacobi son çarpanı kullanılarak adi diferansiyeldenklemlerin analizi
Analysis of ordinary differentian equations using 𝜆-symmetries and jacobi final factor
  1. Tez No: 991999
  2. Yazar: SERKAN KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, adi diferansiyel denklemlerin analitik çözümlerinin elde edilmesinde kullanılan Lie simetrisi ve λ-simetrisi yöntemleri ayrıntılı bir biçimde incelenmiştir. Diferansiyel denklemler, doğa olaylarının ve fiziksel süreçlerin modellenmesinde temel rol oynadığından, bu denklemlerin mertebe indirgeme ve tam çözüm teknikleri matematiksel açıdan büyük önem taşımaktadır. Sophus Lie tarafından temelleri atılan klasik Lie simetrisi yaklaşımı, diferansiyel denklemlerin belirli dönüşümler altında değişmezliğini kullanarak çözüm uzayını sadeleştirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, Lie noktası simetrilerinin tanımları, sonsuz küçük üreteçlerin elde edilmesi, uzanım (prolongasyon) yapıları ve invaryantlık koşulları detaylı olarak ele alınmıştır. Bununla birlikte, bazı diferansiyel denklemlerin klasik Lie simetrilerine sahip olmaması veya mevcut simetrilerin mertebe indirgeme için yetersiz kalması durumunda kullanılan λ-simetrisi yaklaşımı ayrıca değerlendirilmiştir. Muriel ve Romero tarafından geliştirilen λ-simetri yöntemi, uzanım formülüne eklenen bir λ-fonksiyonu sayesinde klasik yöntemlerle indirgenemeyen denklemler için yeni indirgeme ve çözüm imkânları sunmaktadır. Bu doğrultuda λ-simetrisinin teorik temelleri, λ-uzanımı, integrasyon çarpanı ve birinci integrallerle olan ilişkisi araştırılmıştır. Çalışmada ayrıca Jacobi son çarpanı metodu ile Lagrangian yaklaşımı arasındaki bağlantı incelenmiş ve diferansiyel denklemlerin integrallenebilirliği bağlamında değerlendirmeler yapılmıştır. Lie simetrileri kullanılarak Jacobi çarpanlarının ve dolayısıyla Lagrangian yapıların hesaplanabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the analytical solution methods of ordinary differential equations (ODEs) based on Lie symmetries and λ-symmetries are examined in detail. Differential equations play a crucial role in modeling natural phenomena and physical systems. Therefore, reduction techniques and exact solution approaches for such equations are of significant importance in mathematical analysis. Classical Lie symmetry theory, pioneered by Sophus Lie, enables the simplification of differential equations by exploiting invariance properties under continuous transformation groups. In this study, Lie point symmetries, infinitesimal generators, prolongation structures, and invariance criteria are presented comprehensively. However, for many nonlinear differential equations that do not admit classical Lie point symmetries or possess insufficient symmetries for practical reduction, the λ-symmetry approach provides an extended analytical framework. Introduced by Muriel and Romero, the λ-symmetry method modifies classical prolongation by incorporating a λ-function, allowing the reduction and integrability of equations that are otherwise difficult to treat. The theoretical foundations of λ-symmetries, λ-prolongations, and their connections to integrating factors and first integrals are examined thoroughly. In the study, the relationship between the Jacobi Last Multiplier method and the Lagrangian approach is also examined and evaluated in the context of the integrability of differential equations. It is demonstrated that Jacobi multipliers, and thus Lagrangian structures, can be computed using Lie symmetries.