Bir rüzgar elektrik üretim tesisinin enerji, ekserji ve ekonomik analizi
Energy,exergy and economic analysis of a wind power
- Tez No: 992049
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA ÖZGENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada seçilen rüzgar santralinin 2022 – 2023 yıllarına ait işletme verileri değerlendirilerek enerji ve ekserji verimlilikleri hesaplanmıştır. Ayrıca sıcaklık, nem ve basınç gibi meteorolojik parametrelerin performans üzerindeki etkileri incelenmiştir ve sonuçlar sunulmuştur. Yapılan analizler santralin uzun dönemli performansına ışık tutmakta ve benzer sistemlerin gelecekteki tasarım ve işletme stratejilerine yol gösterici nitelik taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study,the operational date of the selected wind power plant for the years 2022-2023 were evaluated and the energy and exergy efficiencies were calculated. In addition the effects of meteorological parameters such as temperature, humidity and pressure on performance were examined and the results are presented. The analyses conducted shed light on the long-term performance of the plant and provide guidance for the future design and operational strategies of similar systems.