Meme biyopsisi öncesi hastaların yaşadıkları anksiyete ve depresyonun azaltılmasında hemşirenin rolü
The Role of nurses in decreasing the anxiety and depression experienced by women before the breast biopsy
- Tez No: 99208
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZLEM IŞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, Psikiyatri, General Surgery, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
-11- OZET Bu araştırma; meme biyopsisi işlemi öncesi kadınların yaşadıkları anksiyete, depresyon düzeyleri ve hemşirenin rolünün belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma; Mart 1999-Aralıkl999 tarihleri arasında,Gülhane Askeri Tıp Akademisi Genel Cerrahi Kliniği'nde, toplam 70 meme biyopsisi olacak hasta üzerinde yapılmıştır. Verilerin toplanmasında sosyodemografik ve hastalık özelliklerini sorgulayan bir görüşme formu, hastaların durumluk anksiyete düzeylerini belirlemek için Spielberger ve arkadaşlarının“Durumluk Kaygı Ölçeği”ve depresif duygu durumlarını ölçmek için“Beck Depresyon Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi için SPSS (Statistical Package For Social Sciences ) paket programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler“ki-kare (chi-square) testi”,“Student's t testi”,“Pearson Korelasyon Matriksi”,“Man Withney U testi”ve“ tek yönlü varyans analizi ”ile değerlendirilmiştir. Çalışma grubumuzda durumluk anksiyete düzeyleri incelendiğinde; hastaların %58.6'sında (n=41) orta derece anksiyete, %29.7'sinde (n=18) ağır anksiyete, %15.7'sinde (n=l 1) hafif anksiyete olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-IV- SUMMARY THE ROLE OF NURSES İN DECREASING THE ANXlETY AND DEPRESSION EXPERIENCED BY WOMEN BEFORE THE BREAST BIOPSY. This study was prepared as a descriptive work to determine the role of nurses and the anxiety and depression experienced by women before the breast biopsy. The study was performed between March 1999-December 1999 including 70 women who would have breast biopsy in General Surgical Clinic of Gülhane Military Medical Faculty. In gathering data, a questionnaire examining the sociodemographic characteristics and disease features was applied, and Spielberger State Trait Anxiety Scale was used to determine the anxiety levels of patients, and to measure the depressive mood of the patients Back Depression Scale was used. Obtained data were analyzed using the packet program called SPSS (Statistical Package For Social Sciences). These data were used in Chi-square test, Student's t test, Pearson Correlation Matrix, Man withney U Test and one-way variance analysis. When state anxiety levels were examined it was seen that in the experimented group 58.6 percent of the population had moderate anxiety (n=41), 29.7 percent had severe anxiety (n=18) and 15.7 percent had mild anxiety(n=l 1).