Sentinel lenf nodu biyopsisi yapılan meme kanserli hastalarda sentinel lenf nodu metastazını etkileyen faktörler
Factors affecting sentinel lymph node metastasis in patients with breast cancer undergoing sentinel lymph node biopsy
  1. Tez No: 661691
  2. Yazar: MEHMET FURKAN SAĞDIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç Çalışmanın amacı güncel tümör biyolojik özellikleri ve hastalara ait faktörlerin ışığında doğrudan ve neoadjuvan kemoterapi sonrası cerrahi yapılan ve sentinel lenf nodu biyopsisi (SLNB) uygulanan hastalarda sentinel lenf nodu metastazına etkili faktörlerin araştırılmasıdır. Bu şekilde sentinel lenf nodu biyopsisi gereği olmayacak bir grup hastanın belirlenebilmesi için yapılacak çalışmalara ışık tutmak hedeflenmektedir. Gereç-Yöntem Çalışmaya 01.01.2017-01.08.2019 tarihleri arasında meme kanseri nedeniyle opere edilen ve sentinel lenf nodu biyopsisi yapılan 1050 hasta dahil edildi. Hastalar doğrudan cerrahi grubu (900 hasta) ve neoadjuvan kemoterapi grubu (150 hasta) olmak üzere 2 grupta incelendi. Hastaların yaş, menstruel durumu, meme tarafı, tümör lokalizasyonu, tümör boyutu, tümörün histolojik alt tipi, grade; ER, PR, CERB-2, Kİ67 durumu; luminal subtipi, lenfovasküler invazyon durumu, SLNB lenf nodu sayısı, SLNB durumu, SLNB metastatik lenf nodu sayısı, aksiller diseksiyon durumu incelendi. Tüm hastalarda SLNB kombine yöntem ile yapıldı. Hastalar SLNB(-) ve (+) gruplara ayrıldı. Grupların ortalama değerlerinin kıyaslanması için Student-t test kullanıldı. Sentinel lenf nodu metastazına (SLNM) etkili faktörlerin araştırılması için univaryant analizler Fisher exact test ya da Ki-kare test kullanılarak yapıldı. Bu analizlerde SLNM ile ilişkili bulunan parametreler için lojistik regresyon ile çok değişkenli testler yapıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objectıve The aim of this study is to investigate the factors affecting sentinel lymph node metastasis in patients who underwent surgery and sentinel lymph node biopsy directly or after neoadjuvant chemotherapy in the light of current tumor biological characteristics and patients factors. In this way, it is aimed to shed light on the studies to be done to identify a group of patients who will not be required for sentinel lymph node biopsy (SLNB). Materıals And Methods In this study, 1050 patients were included that operated for breast cancer between 01.01.2017-01.08.2019 and treated with sentinel lymph node biopsy (SLNB). Patients were examined in 2 groups which direct surgery group (900 patients) and neoadjuvant chemotherapy group (150 patients). Age, menstrual status, breast side, tumor localization, tumor size, histological subtype of tumor, grade; ER, PR, CERB2, Kİ-67 status, luminal subtype, lymphovascular invasion status, SLNB lymph node number, SLNB status, number of SLNB metastatic lymph nodes, axillary dissection status of patients were examined. SLNB was performed using the combined method in all patients. The patients were divided into SLNB (-) and (+) groups. Student-t test was used to compare groups. Univariate analyzes were performed using Fisher exact test or Chi-square test to investigate factors affecting sentinel lymph node metastasis (SLNM). In these analyses, multivariate tests were done for parameters associated with SLNM.