Tüberkülozlu hastaların evde bakım gereksinimlerinin saptanması
Determining home-care need of patients with tuberculosis
- Tez No: 99209
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEHER ERGÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Halk Sağlığı, Hemşirelik, Chest Diseases, Public Health, Nursing
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
V ÖZET TÜBERKÜLOZLU HASTALARIN EVDE BAKIM GEREKSİNİMLERİNİN SAPTANMASI Bu araştırma tanımlayıcı bir araştırma olup, 15 Aralık 1999-15 Haziran 2000 tarihleri arasında Erzurum Göğüs Hastalıkları Hastanesinde yatan tüberkülozlu hastaların evde bakım gereksinimlerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini ve örneklemini en az 2. kez tüberküloz tanısıyla hastaneye yatan 56 hasta oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak araştırıcı tarafından hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ki-kare ve t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda hastaların %80.4'ünün 50 yaş ve altında olduğu, %51.8'inin evde bakımı tercih ettikleri, evde bakım tercih nedeni olarak %51.8'inin evin sakin, rahat, huzurlu ve bilinen bir ortam olmasını gösterdikleri tespit edilmiştir. Sosyo-demografik özelliklere göre 50 yaş üstü grubun %54.5'inin, kadınların %62.5'inin, sağlık güvencesi olmayanların %100.0'ünün, ev hanımlarının %52.5'inin evde bakımı tercih ettikleri görülmüştür. Aylık kazanç ortalaması düşük olan hastaların evde bakımı tercih ettikleri saptanmıştır. Hastaların hastalık nedeniyle %87.5'inin gerginlik yaşadığı, %60.7'sinin hastalığın bilinmesinden rahatsız olduğu, %64.3'ünün maddi sıkıntı yaşadığı, hastaların çoğunluğunun bu sorunların çözümü için evde sağlık personeli yardımını istedikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY DETERMINING HOME-CARE NEED OF PATIENTS WITH TUBERCULOSIS The present research is a descriptive study and it was conducted to determine the home-care needs of patients with tuberculosis hospitalized at Erzurum Chest Diseases Hospital between December 15, 1999 and June 15, 2000. The study and sampling covered 56 patients hospitalized at least the 2nd time with the tuberculosis diagnosis. A questionnaire prepared by the researcher was used as the means for collecting data. Percentage, chi-square, and t-test were used in the evaluation of the data. As a result of the study, it was determined that 80.4 % of the patients were 50 years old and younger, 51.8 % preferred home-care, and 51.8 % claimed that the reason of their preference of home-care was that their homes were quiet, comfortable, peaceful, and familiar environments. According to socio- demographic features, it was observed that 54.5 % of those over 50 years of age, 62.5 % of the female patients, 100 % of those with no social security, and 52.5 of housewives preferred home-care. It was seen that the patients with low monthly income preferred home- care. It was determined that 87.5 % of the patients felt anxious due to their illness, 60.7 % felt uncomfortable for the reason that their illness was known by other people, 64.3 % had been economically in bad situation, and that most of the patients wanted help at home from health personnel.