İnseminasyon uygulanacak kadınlarda inseminasyon öncesi ve sonrası durumluk-sürekli kaygı düzeylerinin incelenmesi
  1. Tez No: 99213
  2. Yazar: HATİCE DALANER (ÇOBANOĞLU)
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHSEN ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Bu araştırma, infertil kadınlarda inseminasyon öncesi ve sonrası durumluk- sürekli kaygı düzeyini saptamak ve değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ege Üniverstesi Rektörlüğü Aile Planlaması Kısırlık (İnfertilite) Araştırma ve Uygulama Merkezinde yapılmıştır. İnseminasyon uygulamak üzere merkeze başvuran 120 infertil kadın araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırma görüşme ve soru kağıdı tekniğine dayalı tanımlayıcı, analitik, kesitsel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak araştırmacı tarafından geliştirilmiş anket formu ve Spielberger ve arkadaşları tarafından geliştirilmiş durumluk-sürekli kaygı ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, t-testi ve MANOVA çok yönlü varyans analizi kullanılmıştır. İnfertil kadınların inseminasyon öncesi kaygı düzeyinin yüksek olduğu, inseminasyon 4 saat sonra kaygı düzeylerinin azaldığı, 15 gün sonra ise kaygı düzeylerinin en yüksek noktaya ulaştığı saptanmıştır. İnfertil kadınların eğitim durumu, çalışma durumu, aile tipine ilişkin sosyo demografik özelliklerinin durumluk kaygı düzeyi üzerine anlamlı etkilerinin olduğu belirlenmiştir. İnfertil kadınların yaşı, mesleklere göre dağılımı, gelir düzeyi yerleşim yeri, evlilik süreleri, daha önce gebe kalma durumları, infertilite tipleri, çocuk isteme süreleri, daha önce tedavi görme durumları, tedavi görme süreleri, daha önce inseminasyon uygulaması yapılıp yapılmadığı, inseminasyon sayıları, inseminasyon hakkında daha önce eğitim alıp almadığı ve eğitim aldığı kişilere dağılımın durumluk- sürekli kaygı düzeyini anlamlı etkilemediği saptanmıştır. 124
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was made to determinate and evaluate the State-Troit Anxiety level of infertile woman before and after the insemination process. This research was made at Ege University Rectorship Family Plannig- Infertility Investigation and Practice Center One hundred twenty infertile woman who applied for insemination process to this center constitute this study's sample group. This research was based on the principles of interview and questionnaire techniques which are descriptive, analytic and a cross sectional study. The main methods of data collection of this study was a questionnaire which was developed by the researcher and a state- Trait Anxiety Level Scale deveoped by Spielberger and this friends. Percentage volues, t -test and MANOVA multi-varience analysis were used for evaluating the data. The results showed that the anxiety level of infertile woman were high before insemination, 4 hours after insemination the anxiety level decreased and 15 days later the anxiety level reached the highest point. In this study it was found out that social demographic characteristics like the women's education status, working status and family type have significant effect on state-trait anxiety level of infertile woman. On the contrary it was found that characteristics like infertile women's age, their profession types, income level, location, period, of their marriage, type of infertility period of their child-desire, their previous treatment, conditions the treatment period, it they had previous insemination, the insemination number, their imformation, about insemination and the person she got it from, haven't got any significant effects on the State-Trait Anxiety level. 125