Özel öğrenme güçlüğü tanılı bir bireyde hipoterapinin motor yeterlik ve algısal becerileri üzerindeki etkisi
The effect of hippotherapy on motor competence and perceptual skills in an individual diagnosed with specific learning disability
  1. Tez No: 992156
  2. Yazar: HASİBE ERER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM LEVENT İLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Hipoterapi, atın üç boyutlu ritmik hareketlerinden faydalanarak özel gereksinimli bireylerin bilişsel, psikomotor ve duyusal alandaki becerilerinin geliştirilmesini amaçlayan bir terapi yöntemidir. Buradan hareketle çalışmanın amacı hipoterapinin özel öğrenme güçlüğü tanılı bir bireyin motor yeterlik düzeyi üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Araştırma, durum çalışması ile desenlenmiş ve bu doğrultuda çalışmaya özel öğrenme güçlüğü tanısına sahip olan 7 yaşında bir katılımcı dâhil edilmiştir. Katılımcının ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanan hipoterapi etkinlikleri toplam 20 uygulamayla gerçekleştirilmiştir. Uygulamalar, 5 dakikalık ısınma, 20 dakikalık temel uygulama çalışmaları ve 5 dakikalık soğuma periyodundan oluşacak şekilde toplam 30 dakika süreyle gerçekleştirilmiştir. Uygulama oturumları, video kamera ile kayıt altına alınmıştır. Çalışma verileri, 3 farklı veri toplama aracının kullanılmasıyla gerçekleştirilmiştir. Uygulama öncesi ve sonrası katılımcının motor yeterlik düzeyinin belirlenmesi amacıyla Bruininks-Oseretsky Motor Yeterlik Testi – 2 KF kullanılmıştır. Katılımcının algısal becerilerinin belirlenmesi için katılımcının ebeveyni ile uygulama öncesi ve sonrası olmak üzere yarı yapılandırılmış görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşme soruları, duyusal algılama, bilişsel algılama ve duygusal algılama olmak üzere 3 alt boyut özelinde oluşturulmuştur. Ayrıca araştırmacı tarafından uygulama aşamasında katılımcının algısal becerilerine ilişkin görsel – işitsel algı, uzamsal algı ve kinestetik algı kategorinde saha notları tutulmuştur. Motor yeterlik testi aracılığıyla elde edilen verilerin analizinde grafiksel analiz yöntemi, yarı yapılandırılmış görüşme formunun analizinde içerik analizi ve saha notlarının analizinde ise betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Buradan hareketle elde edilen bulgular, katılımcının motor yeterlik düzeyi ve algısal becerilerine ilişkin değişimler olmak üzere 2 farklı açıdan incelenmiştir. Katılımcının motor yeterlik düzeyine ilişkin elde edilen bulgular analiz edildiğinde öntest aşamasında 26, sontest aşamasında ise elde ettiği motor yeterlik test puanının 51 olduğu tespit edilmiştir. Diğer bir ifadeyle katılımcının motor yeterlik düzeyinin önteste göre %96 oranında gelişim gösterdiği belirlenmiştir. Bununla birlikte yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilen veriler doğrultusunda katılımcının duyusal ve bilişsel algı alt boyutlarında akıl yürütme, dikkat, odaklanma, neden-sonuç ilişkisi kurma, doğru kalem tutma ve düğme ilikleme, denge ve davranışlarını kontrol etme becerinde olumlu değişimlerin olduğu belirlenmiştir. Algısal becerilere ilişkin saha notları incelendiğinde katılımcının görsel-işitsel, uzamsal ve kinestetik algı becerilerinde kademeli bir artış olduğu gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, hipoterapinin katılımcının motor yeterlik düzeyinde olumlu yönde etkisinin olduğu belirlenmiştir. Algısal becerilere ilişkin elde edilen saha notları ve görüşme form verilerinin olumlu yönde ve birbirini destekler nitelikte olması çalışma sonuçlarını güçlendirmektedir. Bu çalışma sonucunun yapılacak diğer araştırmalarla desteklenmesi, özel gereksinimli bireyler için daha sık tercih edilen bir yöntem olması gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Hippotherapy is a therapeutic method that utilizes the horse's three-dimensional rhythmic movements to enhance the cognitive, psychomotor, and sensory skills of individuals with special needs. Accordingly, the purpose of this study is to examine the effect of hippotherapy on the motor competence level of an individual diagnosed with a specific learning disability. The study was designed as a case study, and accordingly, a seven-year-old participant diagnosed with a specific learning disability was included. The hippotherapy activities were implemented across a total of 20 sessions, prepared in accordance with the participant's individual needs. Each session lasted 30 minutes and consisted of a 5-minute warm-up, 20 minutes of core therapeutic activities, and a 5-minute cool-down period. All sessions were recorded using a video camera. The study data were collected through three different data collection tools. To determine the participant's motor competence levels before and after the intervention, the Bruininks–Oseretsky Test of Motor Proficiency – Second Edition Short Form (BOT-2 SF) was administered. To assess the participant's perceptual skills, a semi-structured interview was conducted with the participant's parent before and after the intervention. The interview questions were developed across three subdimensions: sensory perception, cognitive perception, and emotional perception. Additionally, during the intervention process, the researcher took field notes related to the participant's perceptual skills within the categories of visual–auditory perception, spatial perception, and kinesthetic perception. For the analysis of the motor competence test data, graphical analysis was employed; content analysis was used for the semi-structured interview data; and descriptive analysis was utilized for the field notes. Based on these analyses, the findings were examined from two main perspectives: changes in the participant's motor competence level and changes in perceptual skills. Analysis of the participant's motor competence scores revealed that the pretest score was 26, while the posttest score increased to 51. In other words, the participant demonstrated a 96% improvement in motor competence compared to the pretest. Furthermore, according to the data obtained from the semi-structured interviews, positive changes were observed in the subdimensions of sensory and cognitive perception, including reasoning, attention, concentration, establishing cause–effect relationships, correct pencil grip, button fastening, balance, and behavioral self-regulation. Examination of the field notes further indicated a gradual improvement in the participant's visual-auditory, spatial, and kinesthetic perceptual skills. In conclusion, hippotherapy was found to have a positive effect on the participant's motor competence level. The consistency between the positive findings from both the field notes and the semi-structured interview data strengthens the overall results of the study. It is recommended that future research further support these findings, as hippotherapy may be considered a method that should be more frequently utilized for individuals with special needs.