El-Kaide ve DEAŞ ile mücadele örneği üzerinden Irak güvenlik bürokrasisinin dönüşümü
The transformation of Iraq's security bureaucracy through the case of the fight against Al-Qaeda and DAESH
  1. Tez No: 992177
  2. Yazar: SERCAN ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TINAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Uluslararası İlişkiler, Defense and Defense Technologies, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2003 sonrası inşa edilen Irak güvenlik bürokrasisinin karşı karşıya kaldığı terör tehditlerine dönük başarısızlıkların nedenlerini açıklamak ve anlamlandırmak noktasında akademik literatüre katkı sunmaktadır. Tezin temel argümanı, Irak'ta etnik ve mezhepsel ayrışma üzerinden kurgulanan siyasetin ve devlet yapılanmasının güvenlik bürokrasisini zayıflattığıdır. Çalışmanın araştırma sorusu“2003 sonrası Irak güvenlik bürokrasisi neden ulusal bir güvenlik kapasitesi oluşturamamış ve terör tehditlerine karşı etkin bir mücadele yürütememiştir?”şeklindedir. Tezde nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış mülakatlar temel alınmış ve mülakatlar ile Irak'taki güvenlik yapılanması analiz edilmiştir. Tez beş bölümden oluşmaktadır ve ilk bölümde Irak'taki güvenlik yapılanmasının tarihsel süreci kapsamında 2003 öncesi güvenlik bürokrasisinin yapısı incelenmiştir. İkinci bölümde ABD işgali sonrası inşa edilen yeni güvenlik mimarisi, üçüncü ve dördüncü bölümlerde ise sırasıyla Irak el-Kaidesi ve DEAŞ'ın kurulan sistem üzerindeki etkisi değerlendirilmiştir. Beşinci bölümde ise güvenlik tehditlerinin resmi güvenlik yapılanmasının birimleri ile ortadan kaldırılamamasının bir sonucu olarak ortaya çıkan Haşdi Şaabi örneği devlet dışı aktör bağlamında analiz edilmiştir. Sonuç olarak, etnik ve mezhepsel temelli kota sistemi üzerinden yapılandırılan siyasi yapının güvenlik bürokrasisine sirayet ettiği, bu durumun güvenlik bürokrasisi kurumlarının ulusal temelde meşruiyet ve etkinlik kazanmasını engellediği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute to the academic literature in explaining and making sense of the reasons for the failures of the post-2003 Iraqi security bureaucracy against terrorist threats. The main argument of the thesis is that the politics and state structuring in Iraq, which are built on ethnic and sectarian divisions, have weakened the security units by infiltrating the security bureaucracy. In this context, the research question of the study is“Why has the post-2003 Iraqi security bureaucracy failed to establish a national security capacity and conduct an effective fight against terrorist threats?”. The thesis is based on semi-structured interviews, one of the qualitative research methods, and analyzes the security structure in Iraq at historical, institutional and political levels. The thesis consists of five chapters and the first chapter analyzes the structure of the security bureaucracy before 2003 within the scope of the historical process of the security structure in Iraq. In the second chapter, the new security architecture built after the US invasion, and in the third and fourth chapters, the impact of al-Qaeda in Iraq and DAESH on the established system are evaluated. In the fifth section, the example of Hashd al-Shaabi, which emerged as a result of the inability to eliminate security threats with the units of the official security structure, is analyzed in the context of non-state actors. As a result, it was found that the political structure structured on the basis of ethnic and sectarian-based quota system permeated the security bureaucracy, which prevented the security bureaucracy institutions from gaining legitimacy and effectiveness on a national basis.