Exploring Dimensions of the Parent-School Relationship in regard to Children with Learning Difficulties: A Qualitative Study from Parents' Perspective
Zihinsel Yetersizliği Bulunan Çocuklara Yönelik Ebeveyn-Okul İlişkisinin Boyutlarının İncelenmesi:Ebeveyn Görüşlerine Dayalı Nitel Bir Araştırma
- Tez No: 992178
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. Meg Attwood
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Unıversıty Of Brıstol
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Ebeveyn-okul ilişkisini irdeleyen ve ebeveyn-öğretmen etkileşimlerinin yararlarını ön plana çıkaran kapsamlı ve giderek genişleyen bir literatür mevcuttur. Bununla birlikte, özel eğitim gereksinimi bulunan çocukların ebeveynleri ile bu ebeveynlerin okullarla olan ilişkileri hususunda bugüne kadar sınırlı düzeyde tartışma yapılmıştır. Yapılan literatür incelemesi, zihinsel yetersizliği (ZY) bulunan çocukların ebeveynleri ile eğitimciler arasındaki ilişkiyi inceleyen herhangi bir çalışmaya rastlanmadığını ortaya koymuştur. Bu çalışma, literatürde mevcut olan bu arastırma boşluğunu gidermeyi hedeflemiştir. Calışmanın iki esas amacı bulunmaktadır: 1. Zihinsel yetersizliği bulunan çocukların ebeveynlerinin ebeveyn-okul ilişkisine yönelik deneyimlerini incelemek. 2. Zihinsel yetersizliği bulunan çocukların ebeveynlerinin ögretmenlerle eşit düzeyde birer ortak olarak kabul edilip edilmediklerini tespit etmek. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş olup, zihinsel yetersizliği bulunan çocuğa sahip üç ebeveyn ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde tematik analiz yöntemi uygulanmış ve inceleme sonucunda ebeveyn-okul ilişkilerine ilişkin beş temel tema ortaya konulmustur: iletişim, ebeveynlerin eşit ortaklık hususundaki görüşleri, ebeveynler ile ögretmenler arasındaki işbirliği, karar alma sürecine katılım ve ebeveyn-okul ilişkisinin önünde bulunan başlıca engeller. Bulgular, velilerin öğretmenlerle olumlu nitelikte bir ilişki tesis ettiklerini ve taraflar arasinda işbirliğine dayalı bir ortaklık bulunduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, önceki arastırmalarla paralellik arz edecek şekilde, ebeveyn-ögretmen ilişkisinde bir güç hiyerarşisinin mevcut olduğu ve ebeveynlerin çocukların eğitimiyle ilgili karar alma süreçlerine dahil edilmedikleri görülmüştür. Bu bulgular dikkate alındığında, zihinsel yetersizliği bulunan çocuklarn ebeveynleri ile eğitimciler arasındaki ilişkiyi eşit düzeyde bir ortaklık olarak nitelendirmek güçtür. Bununla beraber, mevcut çalışmada kullanılan örneklem büyüklüğünün sınırlılığı göz önünde bulundurulduğunda, bu bulguların zihinsel yetersizliği bulunan çocuğa sahip diğer ebeveynler bakımından geçerliliğini belirlemek amacıyla daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç bulunmaktadır. Mevcut çalişmanın sonuçları yalnızca ebeveynlerin beyanlarına dayalıdır, eğitimcilerin ebeveyn-okul ilişkisine dair deneyim ve algılarının incelenmesi ise ayrıca dikkate değer olacaktır.
Özet (Çeviri)
A large and growing body of literature has investigated parent-school relationship and highlighted the benefits of the parent-teacher relationships. So far, however, there has been little discussion about parents of children with special educational needs and their relationship with schools. A literature review revealed that no previous study has investigated the relationship between parents of children with learning difficulties (LD) and educators. This study intended to address this research gap in the literature. There were two primary aims of this study: 1. To examine the experiences of parents who have children with LD regarding the parent-school relationship. 2. To determine whether parents of children with LD are equal partners with teachers. This study adopted a qualitative research methodology and conducted semi-structured interviews with three parents who have children with LD. Thematic analysis was used in the analysis of the data, and five major themes emerged from the data regarding parent-school relationships: communication, perspective of parents on equal partnership, collaboration between parents and teachers, participation in decision-making, and major barriers to the parent-school relationship. The findings revealed parents established a positive relationship with teachers and there was a collaborative partnership between them. However, in line with previous studies, there was a power relationship in the parent-teacher relationship and parents could not get involved in the decision-making process regarding children's education. Considering these findings, it is difficult to describe the relationship between parents of children with LD and educators as an equal partnership. Nevertheless, considering the small sample size in the current study, more research is necessary to determine whether the findings of the present study apply to other parents who have children with LD. The findings of the present study were based on only parents' accounts; it would be interesting to examine educators' experiences and perceptions on the parent-school relationship.