The registration of vessels: An examination of the genuine link requirement/a report on The Mckeever Case
Gemilerin tescili: Gerçek bağ gerekliliğinin incelenmesi/The Mckeever Davasına ilişkin bir rapor
  1. Tez No: 992179
  2. Yazar: ALPEREN FURKAN TAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YOURI VAN LOGCHEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Swansea Unıversıty
  10. Enstitü: Prıfysgol Abertawe
  11. Ana Bilim Dalı: Yurtdışı Enstitü
  12. Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Uluslararası ticarette günümüzde en çok tercih edilen yol denizyoludur. Bu bakımdan, gemilerin uyruğunun belirlenmesi ve devlete tescili, uluslararası ticaret ve özellikle deniz hukuku açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmada, bir gemi ile onu tescil eden devlet arasındaki gerçek bağın rolü tartışılarak ve kolay bayrak uygulaması incelenerek gemilerin tescili analiz edilmektedir. Çalışmada, bayrak devleti yargı yetkisi tartışıldıktan sonra, gerçek bağ kavramının uluslararası deniz hukuku bağlamında nasıl anlaşılabileceği tartışılacaktır: Bir gemi ile devlet arasında gerçek bağ ne zaman oluşur? Gemilerin tescilinde gemi ile ilgili devlet arasında gerçek bir bağın olması zorunlu mudur? Eğer öyleyse, gerçek bir bağ altında bayrak çekmeyen bir gemiye karşı herhangi bir yaptırım var mıdır? Ayrıca, nispeten yeni bir uygulama olan ve gerçek bağ sistemine aykırı olan kolay bayrak sistemi de tartışılacaktır: Kolay bayrak sisteminin uluslararası alanda gerçek bağdan daha fazla benimsenmesi ve uygulanmasının önlenememesi sonucunda gemi tescilinin hukuki niteliği nasıl değişmiştir? Bu uygulamanın olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir? Böylece, bu çalışmada yukarıda bahsedilen sorulara hukuki otoriteler, içtihatlar ve uluslararası düzenlemelere atıfta bulunularak cevap verilmeye çalışılacaktır. THE MCKEEVER DAVASINA İLİŞKİN BİR RAPOR Bu çalışma, McKeever v. Northernreef Insurance Co SA davası için bir rapor sunmaktadır. McKeever v. Northernreef Insurance Co SA davasında, sigortalı yatta bazı hasarlar meydana gelmiş ve bu hasarlar Deniz Sigorta Hukuku, özellikle de hasarın sebebi ve teminatlar açısından tartışmalıdır. Bu bağlamda, çalışma“etkin sebep”,“deniz tehlikeleri”ve“denize elverişlilik/elverişsizlik”gibi kavramların tanımlarını içermektedir. Ayrıca, yatta bazı kayıplar ve yattan çalınan bazı eşyalar bulunmaktadır. Bu dava için dava ve işçilik masrafları da söz konusudur. Duruşma, bu kayıp ve masrafların çoğunun sigortacılar tarafından karşılanması gerektiğine hükmetmiş olsa da bu konuda bazı tartışmalar vardır ve yargıçlar bazı noktaları yanıtsız bırakmıştır. Davanın konusu 2019 yılında meydana gelmiş olup, dava süreci şu an için sona ermiştir. Ancak bu rapor, sigortacıların Temyiz Mahkemesi'ne başvurma hakkına sahip olduğu varsayımıyla sigortacılar adına hazırlanmıştır. Bu anlamda, mevcut davadan bahsedildikten sonra bu çalışma, öncelikle tartışmalı koşulları belirlemeyi, ikinci olarak bu koşulları ilgili hukuki otoriteler ve doktrinlere atıfta bulunarak hukukla eşleştirmeyi ve üçüncü olarak bu dava üzerinde çalışan sigortacıların hukuk ekibine bazı tavsiyelerde bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, the most preferred route for international trade is by seaway. In this respect, defining the nationality of ships and registering them with the state are important in terms of international trade and especially maritime law. In this article, it is analysed the registration of ships by discussing the role of the genuine link between a ship and the state that registered it and examining the flag of convenience practice. In the study, after discussing the flag state jurisdiction, it is going to be discussed how the concept of genuine link can be understood in the context of international maritime law: When does a genuine link form between a ship and the state? Is it an obligation to have a genuine link between the ship and the state involved in the registration of ships? If so, are there any sanctions against a ship not flying a flag under a genuine link? In addition, the flag of convenience system, which is a relatively new practice, and is contrary to the genuine link system, is going to be discussed: How has the legal nature of the registration of ships changed as a result of that it could not be prevented the adoption and practising of the flag of convenience system in the international area more than the genuine link? What are the positive and negative aspects of this practice? Thus, in this study, it is going to be tried to answer the abovementioned questions by referring to legal authorities, case law and international regulations. A REPORT ON THE MCKEEVER CASE This study presents a report for the case called McKeever v. Northernreef Insurance Co SA. In Mckeever v. Northernreef Insurance Co SA, the insured yacht suffered from some damages and these damages are arguable from the perspective of Marine Insurance Law especially under the causation of damage and the warranties. In this context, the study contains descriptions of concepts such as“proximate cause”,“perils of the seas”, and“(un)seaworthiness”. Besides, there are some losses in the yacht and there are some items stolen from the yacht. Also, there is the sue and labour charge for this case. Although the trial judged that most of these losses and expenses must be covered by the insurers, there are some discussions on it and the judges left some points unanswered. The subject matter of the case occurred in 2019 and the litigation process has finished for this moment. But this report is prepared on behalf of the insurers under the assumption that they have the right to appeal to the Court of Appeal. In this sense, after mentioning the present case, this study aims that first to determine the controversial circumstances, second to match these circumstances with the law by referring to the relevant legal authorities and doctrines, and third to give some advice to the insurers' legal team working on this case.