Freelance çalışanların günlük hayat deneyimlerinin alanyazındaki çalışmalar ve çalışan görüşleri bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of freelance workers' daily life experiences in the context of literature review and worker perspectives
  1. Tez No: 992208
  2. Yazar: YETER ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİHAN AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
Özet
İletişim olgusu, yazının ortaya çıkışından itibaren gazete, radyo ve televizyon gibi kitle iletişim araçlarıyla kurumsallaşmış; dijitalleşmenin hız kazanmasıyla birlikte yeni medya ekseninde kapsamlı bir dönüşüm geçirmiştir. Geleneksel medyadan farklı olarak anlık üretim, dolaşım ve etkileşim süreçleri sunan dijital ortamlar, yalnızca iletişim pratiklerini değil, emek ilişkilerini ve çalışma biçimlerini de köklü biçimde yeniden şekillendirmiştir. Bu dönüşümün en görünür sonuçlarından biri, esneklik ve mekândan bağımsızlık vadeden freelance çalışma modelinin yaygınlaşmasıdır. Bu çalışma, dijitalleşme çağında giderek yaygınlaşan freelance çalışma biçimini Türkiye bağlamında çok boyutlu olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, literatürdeki kuramsal tartışmaların haritalandırılması amacıyla 250 yüksek lisans tezi, doktora tezi ve makale içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Buna ek olarak, dijital platformlar üzerinden çalışan 20 freelance yeni medya çalışanı ile gerçekleştirilen yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla nitel veri toplanmış; dijital emek süreçlerine ilişkin deneyimler tematik analiz yoluyla çözümlenmiştir. Nicel ve nitel verilerin bütüncül değerlendirilmesi, gig ekonomisinin Türkiye'deki yapısal özelliklerinin ve freelance çalışanların karşılaştıkları sorun alanlarının çok katmanlı biçimde ortaya konmasını sağlamıştır. Bu araştırma freelance çalışmanın sürdürülebilir bir istihdam biçimi haline gelebilmesi için mevcut bireysel stratejilerin ötesinde, hukuki düzenlemelerin güçlendirilmesi ve sosyal politika mekanizmalarının geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir. Bu bağlamda araştırma, freelance emeğin güncel durumunu kavramsal, ampirik ve eleştirel bir perspektifle açıklığa kavuşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of communication has been institutionalized through mass media such as newspapers, radio, and television since the advent of writing; with the acceleration of digitalization, it has undergone a comprehensive transformation centered on new media. Unlike traditional media, digital environments, which offer instant production, circulation, and interaction processes, have fundamentally reshaped not only communication practices but also labor relations and working patterns. One of the most visible results of this transformation is the proliferation of the freelance work model, which promises flexibility and independence from location. This study aims to examine the increasingly common freelance work model in the age of digitalization in a multidimensional way within the context of Türkiye. Within the scope of the research, 250 master's theses, doctoral dissertations, and articles were evaluated using content analysis methods to map the theoretical discussions in the literature. In addition, qualitative data was collected through structured interviews with 20 freelance workers employed through digital platforms; experiences related to digital labor processes were analyzed through thematic analysis. The comprehensive evaluation of quantitative and qualitative data has revealed the structural characteristics of the gig economy in Türkiye and the multi-layered problems faced by freelance workers. This research shows that, in order for freelance work to become a sustainable form of employment, it is necessary to go beyond existing individual strategies and strengthen legal regulations and develop social policy mechanisms. In this context, the research aims to clarify the current state of freelance labor from a conceptual, empirical, and critical perspectives.