Benzotiyazol içeren bazı yeni üreido grubu bileşiklerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of some new ureido group compounds containing benzothiazoles
  1. Tez No: 992209
  2. Yazar: MUHAMMED OTURAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DURGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında biyolojik potansiyele sahip olduğu bilinen benzotiyazol çekirdeği esas alınarak, yapısında üreido fonksiyonel grup taşıyan yeni bileşiklerin tasarımı, verimli sentezi ve ayrıntılı yapısal karakterizasyonu gerçekleştirilmiştir. Sentez çalışması, 3,5 konumunda farklı sübstitüentler içeren anilin türevlerinden (1-3) hareketle karbamat ara ürünlerinin MCA (1-3) elde edildiği ve ardından bunların uygun 2-aminobenzotiyazol türevleri (A, B, C) ile reaksiyona sokulduğu iki aşamalı olacak şekilde yürütülmüştür. Yapılan deneyler sonucunda, karbamat ara ürünleri MCA (1-3) %80-82 yüksek verimle sentezlenmiştir. Hedeflenen üreido benzotiyazol türevlerinin A-, B-, C-MCA (1-3) verimleri ise %55-60 aralığında elde edilmiştir. Elde edilen son ürünlerin fiziksel analizleri ile 295 ºC üzerinde yüksek erime sıcaklıklarına sahip olduğu görülmüştür. Sentezlenen bileşiklerin yapıları, FT-IR, ¹H-NMR, ¹³C-NMR ve LC-MS spektroskopik yöntemleri, elemental analiz ve erime noktası kullanılarak doğrulanmıştır. Sonuçlar, farklı sübstitüentler içeren kararlı ve saf üreido fonksiyonlu benzotiyazol türevlerinin başarıyla elde edildiğini, bu bileşiklerin ileride yapılacak biyolojik aktivite testler ve yapı-aktivite ilişkisi çalışmaları için umut vadeden adaylar olduğu öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the design, efficient synthesis, and detailed structural characterization of novel compounds carrying a ureido functional group in their structure were carried out, based on the benzothiazole core, which is known to have biological potential. The synthesis study was carried out in two stages, starting from aniline derivatives (1-3) containing different substituents at the 3,5 position, and obtaining carbamate intermediates MCA (1-3), which were then reacted with suitable 2-aminobenzothiazole derivatives (A, B, C). As a result of the experiments, carbamate intermediates MCA (1-3) were synthesized with a high yield of 80-82%. The yields of the targeted ureidobenzothiazole derivatives A-, B-, C-MCA (1-3) were obtained in the range of 55-60%. Physical analyses of the obtained end products showed that they have high melting temperatures above 295 ºC. The structures of the synthesized compounds were confirmed using FT-IR, ¹H-NMR, ¹³C-NMR, and LC-MS spectroscopic methods, elemental analysis, and melting point determination. The results indicate the successful production of stable and pure ureido-functionalized benzothiazole derivatives containing different substituents, suggesting that these compounds are promising candidates for future biological activity tests and structure-activity relationship studies.