İşçinin rekabet etmeme borcu
The worker's non-competition obligation
  1. Tez No: 992211
  2. Yazar: GİZEM KAÇAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP YÜCEL BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
Özet
İşçinin rekabet etmeme borcu, iş sözleşmesinin devam ettiği veya iş sözleşmesinin sona erdikten sonraki döneme ilişkin olabilmektedir. İş sözleşmesinin kurulduğu andan sona erdiği ana kadarki süreçte işçinin rekabet etmeme borcu sadakat borcunun bir gereği olarak ortaya çıkmaktadır. Sadakat borcu kapsamında işçi, iş ilişkisinin devamı boyunca işvereninin veya işyerinin menfaatlerine zarar verici davranışlardan kaçınmak ve işvereniyle rekabet etmemek zorundadır. Bu durumda rekabet etmeme borcu, ayrıca kararlaştırılmamış olsa dahi kanundan kaynaklanan ve her iş ilişkisinde mevcut olan sadakat borcunun bir parçasıdır. Dolayısıyla iş sözleşmesi devam ederken rekabet etmeme borcunun ihlali sadakat borcunun ihlali olarak değerlendirilmekte ve iş sözleşmesinin sona ermesiyle birlikte rekabet etmeme borcu da sonlanmaktadır. İş sözleşmesi sonlandıktan sonraki süreçte ise kural olarak işçinin işvereniyle rekabet etmesi yasak değildir. Fakat işçinin iş sözleşmesi süresince elde ettiği işverene ait özel bilgileri iş sözleşmesinin sona ermesinden sonra kullanması işvereni zarara uğratabilecektir. Bu kapsamda iş sözleşmesi sona erdikten sonra işçinin işvereniyle rekabette bulunması yalnızca taraflar arasında yapılacak rekabet yasağı sözleşmesiyle engellenebilecektir. Rekabet yasağı sözleşmelerinin geçerliliği ise kanunda belirlenen sınırlar dahilinde yapılmış olmasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
The employee's non-competition obligation may relate to during the term of the employment contract or after the termination of the employment contract. From the moment the employment contract is established until its termination, the employee's non-competition obligation arises as a requirement of the duty of loyalty. Under the duty of loyalty, the employee must refrain from engaging in conduct detrimental to the interests of the employer or workplace and must not compete with the employer throughout the duration of the employment relationship. In this case, the obligation not to compete is a part of the duty of loyalty that arises from the law and exists in every business relationship, even if it is not agreed upon separately. Therefore, a breach of the non-competition obligation during the term of the employment contract is considered a breach of the duty of loyalty, and the non-competition obligation terminates upon the termination of the employment contract. After the employment contract has ended, as a general rule, the employee is not prohibited from competing with the employer. However, the employee's use of confidential information belonging to the employer that they obtained during the term of the employment contract after the termination of the employment contract may cause damage to the employer. In this context, after the employment contract has ended, the employee's competition with the employer can only be prevented by a non-competition agreement between the parties. The validity of non-compete agreements is contingent upon their being executed within the limits specified by law.