حماية المستهلك في نصوص القران الكريم
KURAN-I KERİM NASLARINDA TÜKETİCİYİ KORUMA
  1. Tez No: 992216
  2. Yazar: ABDULSALAM ALBITAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMAD ALİ ALZOGUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Al Al Bayt Unıversıty
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Tez Araştırması Önsöz: Şüphesiz yüce Allah, on dört asır önce bu İslam ümmetine Kuran-ı Kerim'i, muhtelif zaman ve mekânda birçok vasıta ve mekanizma ile hayatlarını düzenlemek ve işlerini yürütmek ve yolunu aydınlatmak için inzal etmiştir. Kuran-ı Kerim, küçük veyahut büyük hiçbir konuyu göz ardı etmemiş hepsine değinmiştir. Bunlardan bir tanesi de hiç kuşkusuz tüketiciyi korumaktır. ''Müstehlik'' Tüketici kavramı, birçok kelime ona delalet etmiş ve taşıdığı manayı gayri sarih bir şekilde ifade etmiştir. Bizatihi itibariyle kelime, Kuran-ı Kerim'in naslarında zikredilmemiştir. Yüce Allah, insanı yaratmış ve onu tüketmek üzere var etmiştir. O, işi ve görevi ne olursa olsun haddi zatında bir tüketicidir. Lakin tüketici kavramı çok yaygın bir kullanıma sahip değildi. Bu durum ise, araştırmamda okuyucunun ilgisini çekmek istediğim yöndür. Zira bu kavram günümüzde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Kuran-ı Kerim, insanı himaye eden ilk kitap olması ve yüce Allah'ın arzu ettiği (Nitekim o, bizi yaratan ve yararımıza olacak şeyleri bilendir) şekilde hayatını sürdürebilmesi için gerekli güvence ve korumalar sunmasıyla birlikte, tüketiciyi koruma adı altında birçok dernek ve kurum kurulmuştur. Hiç kuşku yok ki, Kuran-ı Kerim tüketim konularını ve bunun altına dâhil olan sorunları çözüme kavuşturmuştur. Ayrıca, tüketim eylemini gerçekleştireni, yasak olan tüketim ürünlerini ve tüketici koruma yöntemlerini ve tüketim eylemini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmek adına gerekli kuralları ve bununla ilgili ileride tezimizde değineceğimiz konuları geniş bir şekilde ele almıştır.
Özet (Çeviri)
Thesis Research Preface: Undoubtedly, Almighty Allah revealed the Qur'an to this Islamic ummah fourteen centuries ago through many means and mechanisms in various times and places to organize their lives, conduct their affairs and illuminate their path. The Qur'an has not ignored any small or big issue, and has mentioned all of them. One of them is undoubtedly to protect the consumer. The concept of“obscenity”, consumer, many words have denoted it and expressed its meaning in an unambiguous way. The word itself is not mentioned in the verses of the Qur'an. Almighty Allah created man and brought him into existence for consumption. He is a consumer per se, regardless of his job and duty. However, the concept of consumer was not widely used. This is the aspect in my research that I would like to draw the attention of the reader to. This concept is widely used today. Many associations and institutions have been established under the name of protecting the consumer, with the Qur'an being the first book to protect human beings and offering the necessary assurances and protections to enable them to lead their lives in the way that Almighty Allah desires (Indeed, He is the One Who created us and knows what will be beneficial for us). . There is no doubt that the Qur'an has solved the consumption issues and the problems that fall under it. In addition, it has extensively discussed the perpetrator of the consumption act, the prohibited consumption products and consumer protection methods, the necessary rules in order to carry out the consumption act in a healthy way, and the issues that we will touch on in our future thesis.