Ceza muhakemesinde hukuka aykırı deliller
Unlawful evidence in criminal procedure
  1. Tez No: 992304
  2. Yazar: ULAŞ GÖKTUĞ DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER HANDE ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
Özet
Suç ve suçlunun tespiti konusundaki maddi gerçeğe ulaşma yolunda gerçekleşen bir dizi faaliyetin bütünü olan ceza muhakemesi, devletin öngördüğü kurallar çerçevesinde şekil almak durumundadır. Bu gereklilik kişileri devlete karşı korurken, hem kişileri hem toplumu hukuk kurallarına riayet etmek zorunda bırakır. Toplumsal barış, huzur ve adalete güven duygusu da bu gerekliliğin diğer sonuçlarındandır. Ceza muhakemesi faaliyetleri, soruşturma ve kovuşturma olarak tasnif edilen iki aşamadan ibarettir. Bu aşamalarda ilgili/yetkililerin nasıl davranacağı ve hangi usullere niçin uyacağı yasalarla hüküm altına alınmış olmasına rağmen, hukuk dışı davranış ve uygulamalarla sık sık karşılaşılmaktadır. Maddi gerçeğin en önemli ispat vasıtası olan delillerin elde edilmesi sırasındaki hukuk dışılık, konuyla ilgili akla ilk gelen olgudur. Özellikle bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin ihlali il elde edilen delillerin durumu ise delillerin hukuka aykırılığını ve bu meselenin nasıl çözülmesi gerektiğine dair soruyu doğurmuştur. Yine elde edilen hukuka aykırı delillerin ceza yargılamalarında nasıl değerlendirileceği de önemli bir sorudur. Yargılama makamlarının bu konuda kanunlarla belirlenmiş bir hareket sahası ve sınırları bulunmakla birlikte, yargı pratiğinde de hata ve eksikler gözlemlenebilmektedir. Hukuka aykırı delillerin elde edilme ve değerlendirilme aşamalarında, yargı pratiğindeki ve öğretideki uygulama ve görüş farklılıkları ise tezin ana mevzuudur.
Özet (Çeviri)
Criminal procedure is the entirety of activities carried out in pursuit of uncovering the material truth regarding the commission of an offense and the identity of the offender. These activities must take shape within the framework of rules prescribed by the state. This necessity protects individuals against the state while at the same time obliging both individuals and society to comply with legal norms. Social peace, public order, and trust in justice are also among the outcomes of this requirement. Criminal procedure consists of two stages: investigation and prosecution. Although the manner in which the relevant/authorized bodies shall act during these stages, the procedures to be followed, and the reasons for such procedures are set forth by law, unlawful conduct and practices are frequently encountered. The unlawfulness that arises during the collection of evidence—being the most important means of proof for establishing the material truth—is the first phenomenon that comes to mind in this regard. Particularly, the status of evidence obtained through violations of individuals' fundamental rights and freedoms has raised the issue of the unlawfulness of such evidence and the question of how this matter should be resolved. Likewise, how unlawfully obtained evidence should be evaluated in criminal proceedings is another significant issue. Although judicial authorities have a legally defined scope of action and boundaries concerning this matter, errors and deficiencies can still be observed in judicial practice. The main subject of this thesis is the divergence in judicial practice and scholarly opinion regarding the acquisition and evaluation of unlawfully obtained evidence.