Parametreye bağlı genelleştirilmiş integraller
Improper integrals dependent on parameter
- Tez No: 992303
- Danışmanlar: PROF. DR. ELGİZ BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde parametreye bağlı genelleştirilmiş integrallerin genel teorisi verilmiştir. İkinci bölümde parametreye bağlı genelleştirilmiş integrallerin düzgün yakınsaklığı için Cauchy, Weierstrass, Dedekind testleri detaylı bir şekilde ispatlanmıştır. Üçüncü bölümde parametreye bağlı Fourier integrallerinin düzgün yakınsaklığı kullanılarak bazı integraller hesaplanmıştır. Dördüncü bölümde ise parametreye bağlı genelleştirilmiş Euler integrallerinin düzgün yakınsaklık özellikleri öğrenilmiştir. Beşinci bölümde üstel integraller için düzgün yakınsaklık konusu detaylı olarak incelenmiştir. Altıncı bölümde ise tezde öğrenilen konularla ilgili gelecek planları ve tartışma konuları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter presents the general theory of improper integrals depending on a parameter. In the second chapter, Cauchy, Weierstrass, Dedekind tests for the uniform convergence of such integrals are proved in detail. In the third chapter, the uniform convergence of Fourier integrals depending on a parameter and the calculation of some integrals using this property are obtained. In the fourth chapter, the uniform convergence properties of generalized Euler integrals depending on a parameter are learned. In the fifth chapter, the issue of uniform convergence for exponential integrals is examined in detail. The sixth chapter is devoted to future plans and discussions regarding the topics covered in the thesis.