Ölümden sonra kişilik hakkının korunması
Post-mortem protection of personality right
  1. Tez No: 992333
  2. Yazar: HAZAL GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ARPACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, kişilik hakkının ölümle birlikte sona erdiği genel kabulüne karşın ölenin hatırasına yönelik saldırıların hukuken korunmasını incelemektedir. Özellikle Türk Medeni Kanunu m. 24 ve Türk Ceza Kanunu m. 130 kapsamında, ölüm sonrası kişilik değerlerinin korunması özel hukuk ve kamu hukuku perspektifinden ele alınmıştır. Hatıraya saldırının tanımı, sınırları ve saldırıdan koruma yolları değerlendirilmiştir. Yargıtay kararları ve İsviçre ile Alman hukukundaki uygulamalarla karşılaştırmalı analiz yapılmıştır. Ayrıca sosyal medya gibi dijital ortamlarda ölüye yönelik hakaret, iftira ve ideolojik manipülasyon gibi saldırıların yeni boyutları incelenmiş; bu bağlamda dijital miras ve çevrimiçi içeriklerin silinmesi gibi çağdaş meseleler tartışılmıştır. Çalışma, insan onurunun ölümden sonra da korunması gerektiği ilkesini merkeze alarak, hukukun dinamik ve bütüncül bir koruma sağlaması gerektiğini savunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines whether the memory of a deceased person can be legally protected, despite the general acceptance that personality rights terminate upon death. It focuses on the protection of posthumous personality values under Turkish Civil Code Article 24 and Turkish Penal Code Article 130, analyzing the issue from both private and public law perspectives. The study explores the definition, scope, and legal remedies of attacks against the memory of the deceased. A comparative analysis is conducted using Turkish Court of Cassation decisions alongside practices in Swiss and German law. Furthermore, the research addresses new forms of violations such as insults, defamation, and ideological manipulation in digital environments, particularly on social media. Contemporary legal challenges such as digital legacy and deletion of online content are also discussed. Centered on the principle that human dignity must be preserved beyond death, this thesis argues for a dynamic and holistic legal protection.