Ebeveynlerin duygu düzenleme becerileri ile çocukların sosyal cevaplılık düzeyleri arasındaki ilişkide ebeveyn stresinin düzenleyici rolünün incelenmesi
Examining the moderating role of parental stress in the relationship between parents' emotion regulation skills and children's social responsiveness levels
  1. Tez No: 992337
  2. Yazar: SELEN SAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN ÇALIŞAN KİNTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Ebeveynlerin duygu düzenleme becerileri, çocukların sosyal ve duygusal gelişiminde önemli bir belirleyici olarak kabul edilmektedir. Bu doğrultuda, bu araştırma ebeveynlerin duygu düzenleme becerileri ile çocuklarının sosyal cevaplılık düzeyleri arasındaki ilişkide ebeveyn stresinin düzenleyici rolünü incelemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, 6-12 yaş aralığında çocuğu olan ebeveynlerin duygu düzenleme becerileri ile çocuklarının sosyal cevaplılık düzeyleri arasındaki ilişkide, ebeveyn stresinin düzenleyici rolünü incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ayrıca ebeveynlerin duygu düzenleme, ebeveyn stresi ve çocuklarının sosyal cevaplılık düzeylerinin çeşitli demografik değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığı da değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ilinde yaşayan ve 6-12 yaş arasında çocuğu bulunan 400'ün üzerinde ebeveyn oluşturmaktadır. Veriler, katılımcılardan Sosyodemografik Bilgi Formu, Anne-Baba Stres Ölçeği (AB-SÖ), Duygu Düzenleme Becerileri Ölçeği (DDBÖ) ve Sosyal Cevaplılık Ölçeği (SCÖ) aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen bulgular, ebeveynlerin duygu düzenleme becerileri ile çocukların sosyal cevaplılık düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ayrıca, ebeveyn stresinin bu ilişki üzerinde düzenleyici bir rol oynadığı belirlenmiştir. Ebeveyn stres düzeyi arttıkça, duygu düzenleme becerilerinin çocukların sosyal cevaplılığı üzerindeki etkisinin zayıfladığı gözlemlenmiştir. Araştırma sonuçları, mevcut literatür ışığında tartışılmış ve ebeveynlerin duygu düzenleme kapasitelerini artırmaya ve stresle başa çıkma becerilerini güçlendirmeye yönelik müdahale önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the moderating role of parental stress in the relationship between emotion regulation skills of parents and the social responsiveness levels of their children aged 6 to 12. Additionally, it investigates whether parents' levels of emotion regulation, parental stress, and their children's social responsiveness differ according to various demographic variables. The sample consists of over 400 parents residing in Istanbul who have children between the ages of 6 and 12. Data were collected using the Sociodemographic Information Form, the Parental Stress Scale (PSS), the Emotion Regulation Skills Scale (ERSS), and the Social Responsiveness Scale (SRS). The findings revealed a significant positive relationship between parents' emotion regulation skills and children's social responsiveness levels. Moreover, parental stress was found to have a moderating effect on this relationship. As parental stress increased, the positive impact of emotion regulation skills on children's social responsiveness tended to weaken. The results were discussed in light of the relevant literature, and recommendations were offered for developing interventions aimed at enhancing parents' emotion regulation capacity and coping skills with stress.