Kur'an-ı Kerim ayetlerinin çocuklara yönelik tematik anlatımı
Thematic explanation of Quranic verses for children
- Tez No: 992339
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSÜM PEHLİVAN AĞIRAKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Erken Çocuklukta Ahlak ve Değer Eğitimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kur'an-ı Kerim'in çocuklara aktarımında meal ve tefsir çalışmalarının gerekliliğini ortaya koymak, çocuklara yönelik ayetlerin seçiminde dikkate alınacak ölçütleri belirlemek ve bu ayetlerin pedagojik ilkelere uygun yöntemlerle nasıl sunulabileceğine dair öneriler geliştirmektir. Ayrıca çocukların Kur'an-ı Kerim ile güçlü bir bağ kurmalarına, kutsal metne karşı ilgilerinin artmasına ve ileride dini sorumluluklara hazırlanmalarına katkı sağlamak hedeflenmiştir. Araştırmanın konusu, çocuklara yönelik Kuran anlatıları ile meal - tefsir çalışmalarında kullanılan yöntem ve teknikler olup ayetlerin tematik olarak anlatılmasının önemi ve çocuklara anlatılmak üzere seçilecek ayetlerin nasıl belirleneceğidir. Çalışmada öncelikle çocukluk kavramı ile çocukluk dönemi gelişim özellikleri incelenip özetlenmiştir. Dünya'da ve Türkiye'de çocuklara yönelik hazırlanmış kutsal kitap mealleri, tefsirleri ve diğer edebî eserler incelenmiş; ayrıca çocuklar için hazırlanmış Kur'ân-ı Kerim'in meal ve tefsir çalışmalarına da örnekler verilmiştir. Kur'an-ı Kerim'in yaş dönemi özelliklerine uygun bir dille tematik olarak ele alınıp çocuklar için meal -tefsir şeklinde sunulmasına yönelik çalışmalara ve bu çalışmaların artırılması gereğine dikkat çekilmekte; ayrıca nitelikli eserlerin ortaya konulmasına katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to demonstrate the necessity of translation and interpretation studies in the transmission of the Holy Quran to children, to determine the criteria to be considered in the selection of verses for children, and to develop suggestions on how these verses can be presented using methods consistent with pedagogical principles. Furthermore, it aims to contribute to children establishing a strong connection with the Holy Quran, increasing their interest in the sacred text, and preparing them for future religious responsibilities. The subject of the research is the methods and techniques used in Quranic narratives and translation-interpretation studies for children, the importance of thematic explanation of verses, and how to select verses for children. The study first examines and summarizes the concept of childhood and the developmental characteristics of childhood. Translations, interpretations, and other literary works of the Holy Quran prepared for children in the world and in Turkey are examined; examples of Quranic translations and interpretations prepared for children are also provided. The text highlights the need for and expansion of efforts to present the Quran thematically in a language appropriate to the age group of children, in the form of translations and commentaries; it also aims to contribute to the creation of high-quality works.