Solunum kası ısınmasının geleneksel yay ve modern yay atış isabetine etkisi
The effect of respiratory muscle warm-up on traditional bow and modern bow shooting accuracy
  1. Tez No: 992338
  2. Yazar: MURAT TETER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Sporlar ve Oyunlar Ana Bilim Dalı
Özet
Solunum kas kuvveti, güncelliğini yitirmemiş spor branşları içinde önem arz etmektedir. Geleneksel okçuluk, güreş ve binicilik gibi geleneksel sporlar günümüze kadar gelen önemli sportif faaliyetler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı solunum kası ısınmasının geleneksel yay ve modern yay atış isabetini nasıl etkilediğinin akut olarak incelenmesidir. Çalışmaya herhangi bir sakatlığı ve sağlık problemi bulunmayan en az 1 yıl tecrübeli 18-30 yaş arası 4 kadın, 15 erkek olmak üzere toplam 19 sporcu dahil edilmiştir. Sporcuların solunum kası ısınması için POWERbreathe marka nefes egzersiz cihazı kullanılmıştır. Ölçümler 48 saat ara ile 30x2 şeklinde toplam 3 farklı uygulama yapılmıştır. Sporcuların önce normal atışları kaydedilmiştir. Atış performansları Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu tarafından belirlenen 18 metrelik salon yarışması sıralama atışları kurallarına göre uygulanmıştır. Her sporcu 5 seri 7 ok olacak şekilde toplam 35 ok atışı yaptı. İstatistiksel analizler için SPSS programı kullanılmıştır. Yapılan 2x3 mixed faktör Anova analiz sonuçlarına göre Okçu Tipi Ana Etkisi için p<0.001 düzeyinde anlamlı bir farklılık raporlanırken, Okçu Tipi x Uygulama ve Uygulama Ana Etkisi satırlarında verilen p değerleri uygulama koşulları arasında ve uygulama örüntüsünün okçu tipine göre değişiminde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olmadığını göstermektedir (p>0.05). Bu sonuçlara göre sporculara atış performansının artması için solunum kaslarını kuvvetlendirme çalışmaları yapmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Respiratory muscle strength is important in sports disciplines that have not lost their relevance. Traditional sports such as archery, wrestling, and equestrianism are important sporting activities that have survived to the present day. This study investigates the acute effects of respiratory muscle warm-up on the shooting accuracy of traditional and modern bow archers. Nineteen athletes (four women and fifteen men), aged 18 to 30 years, with a minimum of one year of experience and no reported disabilities or health issues, participated. Athletes performed respiratory muscle warm-up using a POWERbreathe respiratory muscle training device. Measurements were conducted at 48-hour intervals, with three distinct applications administered in a 30x2 format. Baseline shooting performance was recorded and evaluated according to the 18-meter indoor competition ranking shot rules established by the Turkish Traditional Archery Federation. Each participant shot 35 arrows in five series of seven. Data were analyzed using SPSS. After assessing data normality, a 2x3 mixed-factor ANOVA was conducted with a significance threshold of 0.05. The analysis revealed a significant main effect of archer type (P<0.001). However, no statistically significant differences were observed for the application conditions or the interaction between archer type and application (p>0.05). These findings suggest that respiratory muscle strengthening exercises are recommended to enhance shooting performance.