Marka yenilikçiliği (inovatifliği) ve yeni ürün satın alma niyeti arasındaki ilişkide marka güveninin ve yeni ürünlere yönelik tüketici şüphe düzeyinin etkilerinin incelenmesi: Paylaşımlı elektrikli scooter örneği
Investigating the effects of brand trust and consumer doubt towards new products on the relationship between brand innovativeness and intention to purchase innovative products: An example of e-scooter
- Tez No: 992341
- Danışmanlar: PROF. DR. OYLUM KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
Özet
Yüksek rekabet ortamıyla karakterize etmenin yanlış olmayacağı günümüz pazarlarında markaların inovatif olarak algılanması, tüketicilerin yeni ürünlere yönelik değerlendirmelerinde önemli bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte, doğaları gereği belirsizlik yaratan yeni ürünlerin tüketici karar süreçlerinde marka güveni ve tüketici şüphesi gibi psikolojik faktörlerin bu ilişkide nasıl bir rol üstlendiği, literatürde yeterince irdelenmemiştir. Bu çalışmanın amacı, algılanan marka inovatifliği ile yeni ürün satın alma niyeti arasındaki ilişkiyi irdelemek ve bu ilişkide marka güveni ile yeni ürünlere yönelik tüketici şüphesinin düzenleyici rollerini ortaya koymaktır. Araştırma kapsamında yürütülen anket çalışması, paylaşımlı elektrikli scooter hizmetini kullanan toplam 231 katılımcıdan oluşmaktadır. Kullanılan ölçeklerin geçerlilikleri ve güvenilirlikleri doğrulayıcı faktör analizi ile test edilmiş, hipotezler SPSS PROCESS Makrosu kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, algılanan marka inovatifliğinin yeni ürün satın alma niyetini anlamlı ve pozitif yönde etkilediğini göstermektedir. Marka güveninin satın alma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilirken, algılanan marka inovatifliği ile satın alma niyeti arasındaki ilişkide düzenleyici bir rol üstlenmediği gözlemlenmiştir. Öte yandan, yeni ürünlere yönelik tüketici şüphesinin satın alma niyetini anlamlı olarak etkilemediği ve marka inovatifliği ve yeni ürün satın alma niyeti arasındaki ilişkide düzenleyici bir rol üstlenmediği tespit edilmiştir. Bu çalışma, marka inovatifliği literatürüne, satın alma niyetiyle olan ilişkisinin daha iyi anlaşılmasına katkı sağlamaktadır. Bu doğrultuda, marka güveni ve yeni ürünlere yönelik tüketici şüphesi tarafından hangi koşullarda ve nasıl değişiklik gösterdiği incelenmiştir. Öte yandan marka inovatifliği, marka güveni ve şüphe kavramlarına ilişkin yürütülen literatür taramasıyla; inovasyonun marka genişlemesiyle olan farkı, marka güveninin marka kredibilitesiyle olan farkı ve şüphenin kuşku kelimesiyle olan farkı tartışılmıştır. Bu sayede araştırma kapsamında kullanılan kavramların teorik sınırlarının netleştirilmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's markets, which can rightly be characterized as highly competitive, the perceived brand innovativeness plays a significant role in consumers' evaluations of new products. However, since new products inherently involve uncertainty, the role of psychological factors such as brand trust and consumer doubt in consumer decision making processes has not been sufficiently explored in the literature. The purpose of this study is to examine the relationship between perceived brand innovativeness and new product purchase intention and to reveal the moderation roles of brand trust and consumer doubt towards new products in this relationship. The survey conducted as a part of the research consists of a total of 231 participants who use shared electric scooter services. The validity and reliability of the scales used were tested by confirmatory factor analysis and the hypotheses were analyzed using the SPSS PROCESS Macro. The findings indicate that perceived brand innovativeness significantly and positively affects the intention to purchase new products. While brand trust was found to have a significant effect on purchase intention, perceived brand innovativeness was not observed to have a moderating role in the relationship between perceived brand innovativeness and purchase intention. On the other hand, consumer doubt towards new products was found not to have a moderating role in the relationship between purchase intention and perceived brand innovativeness and new product purchase intention. This study contributes to the brand innovativeness literature by providing a better understanding of its relationship with purchase intention. In this regard, it examines under what conditions and how brand trust and consumer doubt towards new products change. On the other hand, the literature review conducted on the concepts of perceived brand innovativeness, brand trust and doubt discussed the difference between innovation and brand extension, the difference between brand trust and brand credibility, and the difference between suspicion and doubt. In this way, the theoretical boundaries of the concepts used in the research were clarified.