Anadolu Selçuklu Devleti döneminde bir kadın teşkilatı örneği: Bacıyan-ı Rum
An example of women's organization during the Anatolian Seljuk State period: Bacıyan-ı Rum
- Tez No: 992416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM OKUR DİNÇSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Kadınların tarih boyunca bireysel ve toplumsal düzeyde üstlendikleri önemli roller, toplum içindeki konumları ve sahip oldukları haklarla doğrudan ilişkilidir. 13. yüzyılda Türkiye Selçukluları döneminde ortaya çıkan Bacıyân-ı Rûm Teşkilatı, bu bağlamda kadınların sosyal, ekonomik ve kültürel hayatta nasıl aktif roller edindiğini gösteren dikkate değer bir örnek teşkil etmektedir. Bu teşkilat aracılığıyla kadınlar hem saygınlık hem de çeşitli haklara sahip olarak, çok yönlü bir varlık gösterisi gerçekleştirmişlerdir. Bacıyân-ı Rûm'da yer alan kadınlar, ticaretle uğraşarak ekonomik alanda etkin rol almış, tasavvuf sahasında kendilerini gösterebilmiş ve gerektiğinde savaşçı kimlikleriyle askeri alanlarda aktif olmuştur. Bu durum, onların sadece sosyal ve ekonomik düzeyde değil, aynı zamanda fiziksel savunma ve askeri stratejilerde de etkili olduklarının bir göstergesidir. Bacıyân-ı Rûm, kadınların toplumsal hayatta nasıl organize olduklarını ve belli ilkelere dayanarak birlik içinde hareket ettiklerini ortaya koyan önemli bir yapılanmadır. Bu teşkilatın sunduğu örnekler, tarihsel süreç içerisinde kadınların kendilerini ifade etme biçimleri ve toplumsal rolleri hakkında kayda değer bilgiler sağlamaktadır. İlk elden kaynaklarda yer alan kadın isimleri ve gerçekleştirilen faaliyetler, Bacıyân-ı Rûm'un bilinmezliklerini aydınlatmakta ve dönemin kadınlarının aktif rol aldığını göstermektedir. Dolayısıyla, bu tür bir inceleme hem tarihsel hem de sosyolojik açıdan, kadınların toplum içindeki rolünü daha iyi anlamaya yardımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The important roles that women have assumed at individual and social levels throughout history are directly related to their positions and rights within society. The Bacıyân-ı Rûm Organization, which emerged during the Seljuk period in the 13th century, is a remarkable example of how women have taken on active roles in social, economic and cultural life. Through this organization, women have achieved a multifaceted presence by gaining both respect and various rights. The women in Bacıyân-ı Rûm have taken an active role in the economic field by engaging in trade, have been able to show themselves in the field of Sufism and have been active in the military field with their warrior identities when necessary. This is an indication that they were effective not only at the social and economic level, but also in physical defense and military strategies. Bacıyân-ı Rûm is an important structure that reveals how women are organized in social life and act in unity based on certain principles. The examples presented by this organization provide significant information about the ways women expressed themselves and their social roles throughout history. The women's names and activities in the first-hand sources shed light on the unknowns of Bacıyân-ı Rûm and show that women of the period took an active role. Therefore, such an examination helps to better understand the role of women in society from both a historical and sociological perspective.