Mükemmeliyetçiliğin tüketici karar alma davranışı üzerindeki etkisi
The effect of perfectionism on consumers' decision-making behavior
- Tez No: 992440
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP ÜNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Mükemmeliyetçilik, bireyin ulaşılması güç yüksek standartlar belirlemesi ve bu standartlara ulaşabileceğine inanarak davranışlarını şekillendirmesi ile tanımlanan bir kişilik özelliğidir. Belirlenen yüksek standartlar, kalite, kusursuzluk ve en iyiyi arayış şeklinde kendini göstermektedir. Mükemmeliyetçiliğin sosyal, davranışsal ve duygusal sonuçları, tüketim üzerinde önemli etkiler yaratabilmektedir. Bu kapsamda yürütülen tez araştırması, mükemmeliyetçiliğin, erteleme eğilimi ve ürün tercihi üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda araştırma kapsamına kişisel kullanım/hediye verme amaçlı ve görünürlüğü yüksek (toplum içinde kullanılan) - görünürlüğü düşük (kişisel kullanım) ürünler alınmıştır. Mükemmeliyetçiliğin ürün tercihi ve erteleme eğilimi üzerindeki etkisinde gurur ve risk almanın aracılık rolü incelenmiştir. Ayrıca mükemmeliyetçiliğin, yalnızlık duygusuyla ilişkisi de incelenmiştir. Bulgulara göre içsel tatmin sağlayan gurur ve kazanç elde etme amacıyla risk alma eğilimi, yüksek kaliteli/fiyatlı ürün tercihini ve erteleme eğilimini artırmaktadır. Mükemmeliyetçiler kişisel kullanım ve hediye verme davranışında görünürlüğü yüksek ya da düşük ürünlerde her zaman yüksek fiyat/kalite düzeyine sahip ürünü tercih etmektedirler. Aynı zamanda mükemmeliyetçilik, yalnızlık ile pozitif yönlü bir ilişki gösterirken, gurur ve risk alma eğilimi üzerinde de pozitif bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
Perfectionism is a personality trait defined by an individual setting high, difficult-to-achieve standards and shaping their behavior based on the belief that they can meet these standards. The high standards set manifest themselves in the pursuit of quality, flawlessness, and the best. The social, behavioral, and emotional consequences of perfectionism can have significant effects on consumption. The thesis research conducted in this context aims to examine the effect of perfectionism on procrastination tendency and product choice. In line with this objective, products intended for personal use/gift-giving and high visibility (used in public) - low visibility (personal use) were included in the scope of the research. The mediating role of pride and risk-taking in the effect of perfectionism on product choice and procrastination tendencies was examined. Furthermore, the relationship between perfectionism and feelings of loneliness was also examined. According to the findings, pride, which provides internal satisfaction, and the tendency to take risks to gain profit increase the preference for high-quality/high-priced products and the tendency to procrastinate. Perfectionists tend to choose products with a high price/quality level for both personal use and gift-giving, in both high- and low-visibility product categories. At the same time, perfectionism shows a positive relationship with loneliness and also has a positive effect on pride and risk-taking tendencies.