Güçlendirici liderliğin iş gücü çevikliği üzerindeki etkisi
The effect of empowering leadership on workforce agility
- Tez No: 992439
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SELİM DÜGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Ana Bilim Dalı
Özet
Küreselleşmenin hız kazandığı ve rekabetin giderek yoğunlaştığı günümüz iş dünyasında, örgütlerin çevresel değişimlere karşı dayanıklı ve uyum sağlayabilen insan kaynağına sahip olması, stratejik bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu bağlamda“işgücü çevikliği”, çalışanların belirsizlik ortamlarında hızlı tepki verebilme, esneklik gösterme ve proaktif davranışlar sergileme kapasiteleriyle ilişkilendirilen kritik bir yetkinlik olarak öne çıkmaktadır. İşgücü çevikliğinin gelişiminde liderlik tarzlarının etkisi literatürde giderek daha fazla ilgi görmekte; özellikle çalışanları güçlendirmeye odaklanan liderlik yaklaşımlarının bu süreçte belirleyici rol oynadığı vurgulanmaktadır. Bu çalışmada, güçlendirici liderliğin işgücü çevikliği üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında Kütahya ilinde hizmet sektöründe çalışan 218 kişiden elde edilen veriler nicel yöntemle değerlendirilmiş, güçlendirici liderliğin alt boyutlarının (yetki verme, bilgi paylaşımı, koçluk, beceri geliştirme ve karar alma) işgücü çevikliğinin bileşenleri (proaktiflik, uyum sağlama ve psikolojik dayanıklılık) üzerindeki etkileri test edilmiştir. Elde edilen bulgular, güçlendirici liderliğin işgücü çevikliğini anlamlı düzeyde pozitif etkilediğini ortaya koymuştur. Çalışma, hem güçlendirici liderliğin stratejik önemine dikkat çekmekte hem de işgücü çevikliğinin örgütsel performansla ilişkisini tartışarak bu iki kavram arasındaki bağa teorik ve ampirik bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's business world, where globalization is accelerating and competition is increasingly intensifying, it has become a strategic necessity for organizations to have a resilient and adaptable human resource in response to environmental changes. In this context, workforce agility emerges as a critical competency, associated with employees' ability to respond quickly, demonstrate flexibility, and exhibit proactive behaviors in uncertain environments. The impact of leadership styles on the development of workforce agility has been receiving growing attention in the literature; in particular, leadership approaches that focus on empowering employees are emphasized as playing a decisive role in this process. In this study, the effects of empowering leadership on workforce agility were analyzed. Data obtained from 218 employees working in the service sector in the province of Kütahya were evaluated using quantitative methods. The effects of the sub-dimensions of empowering leadership (delegation of authority, information sharing, coaching, skill development, and decision-making) on the components of workforce agility (proactiveness, adaptability, and psychological resilience) were tested. The findings revealed that empowering leadership has a significantly positive effect on workforce agility. This study highlights the strategic importance of empowering leadership and contributes both theoretically and empirically to the relationship between workforce agility and organizational performance by discussing the link between these two concepts.