Die mitwirkungspflicht der parteien des zivilprozesses vor dem hintergrund letzter reformen in Deutschland und der Türkei
Almanya ve Türkiye'deki son reformlar çerçevesinde medeni yargılamada tarafların işbirliği yükümlülüğü
- Tez No: 992507
- Danışmanlar: PROF. DR. MARTİN SCHWAB
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Almanca
- Üniversite: Freıe Unıversıtat Berlın
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, Almanya ve Türkiye'de medeni yargılamada tarafların vakıaların aydınlatılmasına ilişkin katılma yükümlülüklerini, son reformlar ışığında incelemektedir. Çalışmanın çıkış noktası, tarafların kendi aleyhlerine delil sunmaya zorlanamayacağını ifade eden“nemo contra se edere tenetur”ilkesidir. Tez, her iki ülkede de yasama faaliyetleri ve yüksek yargı içtihatlarıyla bu ilkenin giderek sınırlandırıldığını ve tarafların usuli işbirliği sorumluluğunun güçlendirildiğini ortaya koymaktadır. Karşılaştırmalı olarak usul ilkeleri, kanuni düzenlemeler ve yargı içtihatları incelenmekte; son olarak genel bir usuli aydınlatma yükümlülüğünün kabul edilip edilmemesi gereği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the parties' duties of cooperation in fact-finding within German and Turkish civil procedure in light of recent legal reforms. Traditionally shaped by the principle nemo contra se edere tenetur, civil procedure does not oblige a party to provide information detrimental to its own case. The study demonstrates that legislative reforms and case law in both jurisdictions increasingly limit this principle by strengthening procedural cooperation duties. Following a comparative analysis of procedural principles, the dissertation explores statutory duties and judicially developed mechanisms designed to support fact-finding. It concludes by assessing whether the recognition of a general procedural duty to clarify facts would be appropriate under current law or desirable for future legal development.